Notowania

wiadomości
13.07.2011 23:28

Premier z harcerzami na Zlocie Grunwaldzkim

Premier Donald Tusk w czwartek spotka się na polach Grunwaldu z harcerzami biorącymi udział w 40. Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. Zlot to największa doroczna letnia impreza harcerska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Donald Tusk w czwartek spotka się na polach Grunwaldu z harcerzami biorącymi udział w 40. Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. Zlot to największa doroczna letnia impreza harcerska.

Premier w towarzystwie skautów zwiedzi miasteczko zlotowe, weźmie udział w debacie z harcerzami oraz będzie gościem podczas wspólnego posiłku - poinformowało CIR w komunikacie przesłanym w środę PAP.

1200 harcerzy ZHP ze wspólnoty drużyn grunwaldzkich zjechało we wtorek na Pola pod Stębarkiem. Harcerze, którzy co roku spotykają się przed rocznicą bitwy pod Grunwaldem, podczas tygodniowego zlotu aktywnie odpoczywają i nabywają nowych umiejętności.

Jak mówiła PAP komendantka chorągwi warmińsko-mazurskiej ZHP, Dorota Jeżowska-Olszewska, do niedzieli harcerze będą brać udział w różnorodnych zajęciach. W tym roku przygotowano dla nich warsztaty rycerskie, grunwaldzką szkołę filmową, warsztaty fotograficzne, kaligrafii, żonglerki, wokalne i taneczne. Mogą nauczyć się także sztuki prowadzenia sporów.

Harcerze są obok rycerzy największą grupą, która przyjeżdża co roku pod Grunwald i bierze udział w grunwaldzkich uroczystościach rocznicowych.

Najważniejszym dniem harcerskiego zlotu będzie sobota 16 lipca, kiedy to druhowie wezmą udział w Apelu Grunwaldzkim na Wzgórzu Pomnikowym. Ta uroczystość poprzedza inscenizację bitwy. Podczas samej inscenizacji harcerze przeszkoleni w ratownictwie medycznym będą w razie potrzeby udzielać pomocy rycerzom, ale także publiczności.

Harcerze będą prowadzić także zbiórkę pieniężną na renowację obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Zbiórka prowadzona jest w porozumieniu z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wspólnota drużyn grunwaldzkich powstała w 1991 roku. Należący do niej instruktorzy i druhowie w sposób szczególny pielęgnują idee leżące u podstaw etosu rycerskiego czyli braterstwa, honoru i patriotyzmu. (PAP)

mick/ rda/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz