Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier zapowiada działania ws. bezpieczeństwa polskiej rodziny

0
Podziel się:

W 2014 r. rząd skupi się na bezpieczeństwie polskiej rodziny - zapowiedział
w piątek premier Donald Tusk. Obiecał działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia, likwidacji tzw.
śmieciówek, skrócenia kolejek do lekarzy i zapewnienia darmowych podręczników pierwszoklasistom.

bEDyJTqZ

W 2014 r. rząd skupi się na bezpieczeństwie polskiej rodziny - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk. Obiecał działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia, likwidacji tzw. śmieciówek, skrócenia kolejek do lekarzy i zapewnienia darmowych podręczników pierwszoklasistom.

"Ludzie w Polsce mają prawo oczekiwać, że polski sukces gospodarczy przełoży się na ich osobiste doświadczenia. W 2014 musimy zacząć konkretnie odpowiadać na to symboliczne pytanie: +jak żyć?+" - mówił premier Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej, na której przedstawił plany rządu na 2014 r.

W roku 2014 rozpoczniemy marsz o bezpieczeństwo socjalne i finansowe polskiej rodziny - zapowiedział. "Państwo polskie, jestem o tym przekonany, będzie z roku na rok coraz bardziej na to stać" - dodał.

bEDyJTrb

Jak mówił, ma poczucie "pozytywnego przełomu" w polskiej i europejskiej gospodarce, ocenił też, że Polsce udało się ochronić przed recesją. Mimo to - mówił - rząd w roku 2014 będzie nadal działał "w mocnych rygorach finansowych". "W roku 2014 za bardzo nie można poszaleć z wydatkami, ale można dokonać zwrotu" - zaznaczył premier.

Tłumaczył, że rok 2014 ma być pierwszym rokiem "nowego porządku" polegającego na tym, że "polska gospodarka i administracja muszą zacząć działać przede wszystkim na rzecz ludzi, ich godnego życia i godnej pracy". Premier przekonywał, że państwo musi być obecne w rozwiązywaniu problemów o charakterze społecznym, finansowym i rodzinnym. "Bo zbyt wielu Polaków bez tej pomocy, bez tej naszej interwencji czy ingerencji nie da sobie rady" - powiedział.

Premier oświadczył, że wśród celów rządu jest obniżenie bezrobocia poniżej 13 proc. w grudniu 2014 roku. Podkreślił, że choć rząd prognozował bezrobocie rzędu 13,8 proc. na grudzień 2013 roku, okazało się, że wyniosło ono 13,4 proc. "Zakładamy, że w roku 2014 bezrobocie będzie nadal dokuczliwie, ale będzie w ryzach" - zaznaczył premier.

"Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że do Polski wraca optymizm, zbudowany na konkretnych przesłankach" - oświadczył szef rządu. Zapowiedział także "inwestycje państwowe nie tylko w energetykę", które mają przynieść miejsca pracy.

bEDyJTrh

Szef rządu zapowiedział ponadto wprowadzenie oskładkowania wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych. "To jest także odpowiedź na uzasadnione poczucie bardzo wielu ludzi, że to wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest niezasłużoną korzyścią, czy przywilejem" - zaznaczył.

Kolejnym zadaniem rządu w 2014 r. - zadeklarował premier - będą prace nad "zakończeniem ery tzw. umów śmieciowych". Rok 2014 musi być "początkiem końca śmieciówek" - oświadczył. Jak mówił, "śmieciówki to praca odarta z godności i poczucia bezpieczeństwa na przyszłość". Podkreślił, że ze względu na sytuację na rynku pracy rząd będzie ostrożnie przeprowadzał zmiany.

"Likwidację +śmieciówek+ rozpoczniemy od oskładkowania umów-zleceń, nie w ten sposób jak jest dzisiaj, (...) będziemy uśredniali dochód z umów-zleceń. To nie będzie najniższa umowa-zlecenie. Oskładkowanie będzie takie, jak teraz od płacy minimalnej" - zapowiedział.

Premier dodał, że rząd będzie szukał rozwiązań prawnych, proceduralnych i kontrolnych, które spowodują, że "z zamówień publicznych korzystać będą firmy, które zatrudniają ludzi na godnych umowach".

bEDyJTri

Rząd planuje też zmiany w dziedzinie oświaty. Według zapowiedzi premiera dzieci, które 1 września br. pójdą do pierwszej klasy szkoły podstawowej, otrzymają darmowy podręcznik. "To dopiero początek. Dzieci, które pójdą w 2015 roku do drugiej klasy, będą włączane w ten sam mechanizm, tzn. w roku 2015 będzie to oznaczało, że pierwszo- i drugoklasiści skorzystają z bezpłatnych podręczników" - mówił Tusk. Dodał, że dzięki tej zmianie podręczniki szkolne nie będą już jednorazowego użytku.

Premier zapowiedział też poprawę sytuacji w służbie zdrowia. W marcu rząd ma zaprezentować harmonogram działań prowadzących do skrócenia kolejek do lekarzy, szczególnie specjalistów.

"Szczególnie intensywnie będziemy pracowali, jeśli chodzi o kwestie onkologiczne" - podkreślił Tusk. Dodał, że objął nieformalny patronat nad tymi pracami. "Myślimy o wprowadzeniu narodowego planu na rzecz walki z rakiem" - mówił premier. Jak dodał, zastanawia się m.in. nad zniesieniem lub ograniczeniem limitów finansowania świadczeń zdrowotnych, co w niektórych przypadkach powodowało utrudnienia w leczeniu.

Premier chce też "oddać" w 2014 r. ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. "Jesteśmy przekonani, że oprócz tego, co może zaproponować samorząd, np. tańszą komunikację miejską dla dużej rodziny, to, co możemy zaproponować my, np. w przypadku ulg kolejowych, może być i będzie uzupełnione także o obecność wielu podmiotów prywatnych" - podkreślił.

bEDyJTrj

Jego zdaniem doświadczenia innych krajów pokazują, że jeżeli powstaje ogólnokrajowa państwowa karta, dzięki której można korzystać z ulg, to w takie przedsięwzięcie włączają się chętnie m.in. sieci handlowe oraz inne podmioty świadczące usługi.

Premier zapowiedział też, że spotka się z szefami wszystkich resortów ws. realizacji planów na 2014r. Pierwsze spotkanie - poinformował - odbędzie w przyszłym tygodniu z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. (PAP)

wni/ son/ dym/

bEDyJTrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)