Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera filmu Drygasa "Abu Haraz" i retrospektywy twórczości reżysera

0
Podziel się:

Nowy film znanego dokumentalisty Macieja J. Drygasa, nakręcony w Północnym
Sudanie "Abu Haraz", od piątku można oglądać w kinach. W związku z premierą, w dwóch miastach -
Wrocławiu i Warszawie - na początku grudnia odbędą się retrospektywy twórczości tego reżysera.

Nowy film znanego dokumentalisty Macieja J. Drygasa, nakręcony w Północnym Sudanie "Abu Haraz", od piątku można oglądać w kinach. W związku z premierą, w dwóch miastach - Wrocławiu i Warszawie - na początku grudnia odbędą się retrospektywy twórczości tego reżysera.

"Abu Haraz to wioska nad Nilem, na środku pustyni w Północnym Sudanie. Wylewy rzeki i pory roku tworzą rytm życia społeczności, którą Maciej J. Drygas obserwuje przez kilka lat. Choć w sensie materialnym wioska wydaje się surowa, nie brakuje w niej kolorów życia, śmiechu, rodzinnego ciepła. Budowa tamy na Nilu przerywa jednak naturalny rytm życia mieszkańców Abu Haraz. Bezskutecznie próbują oni protestować przeciw budowie tamy, ale przegrywają. Muszą przygotować się do przeprowadzki w zupełnie nieznane miejsce" - opisuje dokument jego kinowy dystrybutor Against Gravity.

Nowym miejscem do życia dla mieszkańców Abu Haraz staje się specjalnie zbudowana miejscowość na pustyni. Zmienia ona wszystko w życiu przesiedleńców, a nową atrakcją dla nich okazuje się... telewizor. Jeden z bohaterów, Sulejman, tęskniąc za Abu Haraz, wraca tam jednak, by ujrzeć raz jeszcze swój utracony raj.

W związku z wprowadzeniem "Abu Haraz" (2013) na ekrany, organizowane są retrospektywy twórczości Macieja J. Drygasa (ur. 1956) we Wrocławiu i w Warszawie. We wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (w dniach 1-5 grudnia) i warszawskim Iluzjonie (w dniach 3-9 grudnia) przypomniane będą znane i nagradzane filmy tego reżysera: "Usłyszcie mój krzyk" (1991, o Ryszardzie Siwcu), "Stan nieważkości" (1994, o radzieckich kosmonautach), "Głos nadziei" (2002, o Radiu Wolna Europa), a także "Jeden dzień w PRL" (2005) i "Cudze listy" (2010).

W programie przeglądów są też prezentacje słuchowisk radiowych Drygasa oraz spotkania publiczności z reżyserem.(PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)