Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premiera filmu "Smoleńsk" przełożona na październik, zdjęcia na wiosnę

0
Podziel się:

Premierę filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje
Antoni Krauze, przełożono z kwietnia na październik 2014 r.; główny okres zdjęciowy odbędzie się
wiosną - poinformował PAP producent Maciej Pawlicki. Twórcy filmu liczą na dofinansowanie z PISF.

bEEEukjV

Premierę filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze, przełożono z kwietnia na październik 2014 r.; główny okres zdjęciowy odbędzie się wiosną - poinformował PAP producent Maciej Pawlicki. Twórcy filmu liczą na dofinansowanie z PISF.

Rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski potwierdził w czwartek PAP, że do PISF wpłynął wniosek producentów filmu "Smoleńsk" o dofinansowanie go przez Instytut.

"Wszystkie ubiegające się o dofinansowanie wnioski złożone przez producentów przechodzą ocenę formalną: czy zostały złożone poprawnie i zgodnie z obowiązującymi wszystkich wnioskodawców regulacjami w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Następnie projekty trafiają do oceny wybranej trzyosobowej komisji eksperckiej pierwszego etapu, którą wnioskodawca może wskazać we wniosku. Instytut rozpatruje wnioski w terminie 90 dni, licząc od daty ostatniego dnia naboru w danej sesji" - wyjaśnił rzecznik PISF.

bEEEukjX

Bieżąca sesja naboru wniosków o dofinansowanie filmów fabularnych kończy się w PISF w czwartek o północy.

Ewa Dałkowska w roli Marii Kaczyńskiej, a także m.in. Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Redbad Klijnstra, Katarzyna Łaniewska, Tomasz Radawiec, Maciej Półtorak, Mirosława Marcheluk, Blanka Kaczorowska - m.in. ci aktorzy, jak wymieniał Pawlicki, są w obsadzie filmu "Smoleńsk". "Nazwiska aktora, który zagra prezydenta Kaczyńskiego - z przyczyn formalnych - na razie nie mogę ujawnić, ale stanie się to wkrótce" - powiedział producent.

Premierę kinową filmu "Smoleńsk" planowano pierwotnie na 10 kwietnia 2014 r. "Rzeczpospolita" poinformowała jednak w czwartek na stronie internetowej, że w kwietniu premiera się nie odbędzie oraz że twórcy, wciąż gromadzący środki na realizację filmu, złożyli wniosek o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Premiera została przełożona na październik 2014 roku. Z powodu niezebrania wystarczających środków musieliśmy główny okres zdjęciowy odłożyć do wiosny 2014 roku" - tłumaczył w komentarzu dla PAP producent Maciej Pawlicki.

bEEEukkd

Prace zdjęciowe nad filmem "Smoleńsk" rozpoczęły się 10 kwietnia 2013 r. w Warszawie. Twórcy planowali wówczas realizację kolejnych zdjęć w czerwcu 2013 r. Film miał być kręcony w Polsce, USA i Gruzji. Tymczasem odbyły się tylko cztery dni zdjęć w kwietniu i listopadzie.

Budżet filmu Pawlicki szacuje na ponad 10 mln zł. Dodał, że we wniosku do PISF twórcy ubiegają się o 5 mln zł. Ponadto trwa zbieranie funduszy na film, m.in. za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Smoleńsk 2010 (która wspiera produkcję). Pawlicki pytany, czy producenci starają się o pozyskanie funduszy także z innych źródeł, odparł: "Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z kilkoma inwestorami, jednak ich wkład nie pokrywa całości budżetu, dlatego dotacja PISF jest kluczowa".

Autorem zdjęć do filmu będzie Michał Pakulski, muzykę skomponuje Michał Lorenc, za scenografię odpowiadał będzie Michał Sulkiewicz, a za kostiumy Małgorzata Gwiazdecka - wymieniał producent.(PAP)

jp/ mlu/ ura/

bEEEukky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)