Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premiera "Księgi lasu" dla najmłodszych widzów Opery Krakowskiej

0
Podziel się

Widowisko muzyczno-teatralne "Księga lasu" w reż. Wojciecha Graniczewskiego,
z muzyką Jana Hnatowicza, przygotowała Opera Krakowska dla najmłodszej publiczności. Zaplanowana na
czwartek premiera rozpocznie w operze obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka.

bEgufEOd

Widowisko muzyczno-teatralne "Księga lasu" w reż. Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Jana Hnatowicza, przygotowała Opera Krakowska dla najmłodszej publiczności. Zaplanowana na czwartek premiera rozpocznie w operze obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Scenariusz "Księgi lasu" powstał w połowie lat 80. na zamówienie telewizyjnego Teatru Młodego Widza. Spektakl nosił tytuł "Jak echo wróciło do lasu". Autorem ilustracji muzycznej do tego przedstawienia był kompozytor Jan Hnatowicz, znany szerszej publiczności m.in. z piosenek zespołu Pod Budą. Dziesięć lat później na kanwie spektaklu powstał pełnometrażowy film animowany pod tym samym tytułem.

"Kiedy Opera Krakowska zaczęła z sukcesem rozwijać nurt przedstawień dla dzieci, pomyślałem, że to jest moment, żeby poprosić Jana Hnatowicza, by warstwę muzyczną z ilustracyjnej przekształcić w typową dla widowiska muzyczno-teatralnego. To oznacza, że w głównych miejscach tego przedstawienia muzyka odgrywa ważną rolę, jest rozpisana na orkiestrę kameralną" - wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej twórca spektaklu Wojciech Graniczewski.

bEgufEOf

Według autorów, przesłaniem widowiska jest poszukiwanie wartości, które nadają życiu sens i harmonię.

Spektakl opowiada o tym, jak do uschniętego lasu przybywa Drwal Maciej, aby ściąć tysiącletni dąb. Odkrywa, że powodem leśnej katastrofy jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi, aż ochrypło i straciło głos. Wtedy las opuściły zwierzęta i ptaki, a drzewa zaczęły więdnąć i usychać. Maciej postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa.

"Musi odnaleźć w głębi lasu trzy zaczarowane kwiaty, w których mieszkają zaklęte trzy czarodziejskie słowa - klucze do szczęśliwego życia. Ale nie zdradzę jakie. Jeśli Maciej odgadnie te słowa i wykrzyczy je pod dębem tak głośno, że usłyszą je i powtórzą wszystkie dzieci, to Echo odzyska głos i wróci do lasu" - opowiadał Graniczewski.

Jakie to słowa - nie sposób się dowiedzieć, póki nie obejrzy się spektaklu, bo cały zespół Opery Krakowskiej milczy jak zaklęty.

bEgufEOl

Spektakl "Księgi lasu" grany będzie od czwartku do niedzieli. We wtorek - w Dniu Dziecka - oraz w środę Opera Krakowska przypomni najmłodszym spektakl "Pan Marimba" Marty Ptaszyńskiej do libretta Agnieszki Osieckiej. "Księga lasu" wróci na scenę opery w połowie czerwca.(PAP)

czo/ hes/ bk/

bEgufEOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)