Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera "Masek władzy" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

0
Podziel się:

Zagadnieniom związanym z problemami władzy poświęcony jest spektakl "Maski
władzy. Maciejewski - podróże", którego premiera zaplanowana jest na najbliższy piątek w poznańskim
Teatrze Wielkim.

*Zagadnieniom związanym z problemami władzy poświęcony jest spektakl "Maski władzy. Maciejewski - podróże", którego premiera zaplanowana jest na najbliższy piątek w poznańskim Teatrze Wielkim. *

Spektakl został przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora, Romana Maciejewskiego. Zostanie zaprezentowany w ramach cyklu "Opera kieszonkowa".

Jak wyjaśnił reżyser spektaklu Sylwester Biraga, pretekstem do powstania muzycznego monodramu były trzy dzieła: "Caligula" Alberta Camusa, "Makbet" Williama Szekspira oraz "Śpiew lutni" Kao-Tsa-Tchenga.

"Spektakl zatytułowany jest +Maski władzy+, bo taka była tematyka sztuk, do których Roman Maciejewski napisał muzykę. Ta muzyka buduje pewien niepokój, który pojawia się za każdym razem, kiedy myślimy o władcach: o dobrych królach, dyktatorach. Takich władców pokazujemy, prezentujemy też, jak łatwo takim władcom zmieniać maski" - tłumaczył Biraga.

Dzieło podzielone jest na części: "Człowiek ofiarą władcy", oparty na tekstach chińskiej epopei, "Makbet - próby" oraz "Dyktator" z fragmentami dramatu Camus'a.

Kierownikiem muzycznym jest Krzysztof Słowiński. W spektaklu występuje Tomasz Raczkiewicz, solista - kontratenor. Aktor przedstawia na zmianę obraz tyrana lub jego ofiary, by w ten sposób ukazać dwoistość natury ludzkiej.

Kompozytor Roman Maciejewski (1910-1998) uczęszczał do Konserwatorium w Poznaniu, pełnił funkcję kierownika artystycznego poznańskiego Chóru im. Stanisława Moniuszki. Studiował i koncertował we Francji, potem przebywał w Anglii i Szwecji. Zawarł znajomość z Ingmarem Bergmanem, dla którego spektakli teatralnych komponował muzykę (m.in. do "Caliguli" Alberta Camusa i "Makbeta" Williama Szekspira).

W Szwecji zaczął też tworzyć swoje monumentalne dzieło - "Missa pro defunctis(Requiem)" na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1944- 1959). W latach 50. XX w. przebywał w USA na zaproszenie Artura Rubinsteina. Zmarł w 1998 roku w Goteborgu. Jest pochowany na cmentarzu w Lesznie (Wielkopolska). (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)