Notowania

premiera
18.05.2010 08:13

Premiera najnowszego baletu Izadory Weiss w Gdańsku

Premiera najnowszego baletu Izadory Weiss "OUT" odbędzie się w piątek w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Spektakl został przygotowany do dzieł kilkunastu twórców, reprezentujących różne gatunki muzyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premiera najnowszego baletu Izadory Weiss "OUT" odbędzie się w piątek w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Spektakl został przygotowany do dzieł kilkunastu twórców, reprezentujących różne gatunki muzyczne. *

Jak poinformowała rzecznik Opery Beata Dunajewska, w przedstawieniu wykorzystana zostanie muzyka klasyczna (m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego) oraz współczesna takich twórców jak: Gustavo Santaolalla (argentyński kompozytor muzyki filmowej, zdobywca dwóch Oscarów za "Tajemnicę Brokeback Mountain" oraz "Babel"), Alicia Keys (amerykańska wokalistka) i Yasmin Levy (izraelska piosenkarka śpiewająca głównie pieśni sefardyjskie, inspirowane flamenco).

Oprócz wyboru i montażu muzyki Izadora Weiss jest także autorką libretta i choreografii.

"+OUT+ jest opowieścią o alienacji i pewnych jej aspektach w życiu współczesnej kobiety. Alienacja od dawna jest w kulturze terminem pejoratywnym, a już z całą pewnością kobieca alienacja. Ale dosyć tego. Kończą się nagany i kończy się pewność, że alienacja jest zaprzeczeniem wszelkich wartości. Jeszcze trochę wysiłku, a przymus potakiwania męskim ideologiom stanie się karalny jak molestowanie w pracy" - określiła swój najnowszy balet Izadora Weiss.

Jak podkreśliła autorka, feministyczny ton w spektaklu nie jest jednak do końca na serio. "Żartujemy sobie i z męskich szowinistów, i z feministek, bo każda przesada i brak rozumnej równowagi są komiczne. A jednak, mimo, że +OUT+ nie jest manifestem feminizmu, przedstawiamy w tym spektaklu poważne i bolesne sprawy jednostek, które nijak nie mogą się pogodzić z powszechnymi trendami i pogardą, z jaką większości traktują mniejszości" - wyjaśniła.

"OUT" jest czwartym przygotowanym w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku autorskim baletem Izadory Weiss. Jest to jednocześnie pierwsza premiera utworzonego przez nią Bałtyckiego Teatru Tańca. Wcześniej na gdańskiej scenie artystka zrealizowała: "...z nieba", "4&4" oraz "Romeo i Julię".

Izadora Weiss jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie i Akademii Muzycznej˙im. Fryderyka Chopina. Jako choreograf debiutowała w 1996 r.˙w Teatrze Wielkim w Poznaniu spektaklem "Sny nocy letniej".

Stale współpracuje z czołowymi polskimi reżyserami operowymi. Do tej pory zrealizowała choreografię do takich spektakli jak: "Turandot", "Straszny dwór", "Salome", "Czarodziejski flet", "Don Giovanni", "Aida", "Carmen", "Opera za trzy grosze", "Nabucco", "Eugeniusz Oniegin",˙"Faust", "Juliusz Cezar", "Halka". Spektakle te były prezentowane na najważniejszych scenach krajowych oraz w USA, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Finlandii.

Weiss odbyła staż w Nederlands Dance Theater pod okiem jednego z największych choreografów naszych czasów Jiri Kyliana.

We wrześniu 2009 r. w ramach festiwalu Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej Weiss wyreżyserowała monodram do muzyki Haendla "Tre donne - tre destini" z udziałem znakomitej solistki Olgi Pasiecznik.(PAP)

rop/ ls/ jbr/

Tagi: premiera, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz