Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera "Ślubów rycerskich" - w rocznicę bitwy pod Grunwaldem

0
Podziel się:

Premiera "Ślubów rycerskich" - filmu TVP o epilogu bitwy pod Grunwaldem na
Soborze w Konstancji - odbędzie się 15 lipca w telewizyjnej "Jedynce". Zdjęcia do wyreżyserowanej
przez Macieja Pawlickiego opowieści nakręcono w klasztorze w Wąchocku i na zamku w Malborku.

*Premiera "Ślubów rycerskich" - filmu TVP o epilogu bitwy pod Grunwaldem na Soborze w Konstancji - odbędzie się 15 lipca w telewizyjnej "Jedynce". Zdjęcia do wyreżyserowanej przez Macieja Pawlickiego opowieści nakręcono w klasztorze w Wąchocku i na zamku w Malborku. *

Jak informuje portal internetowy gminy Wąchock, bohaterami filmu są m.in.: kanonik Paweł Włodkowic (Michał Chorosiński)
, rycerz Zawisza Czarny (Mateusz Młodzianowski)
, dominikanin Jan Falkenberg (Mariusz Bonaszewski)
, wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Michael Kuchmeister (Henryk Talar) oraz bp. Mikołaj Trąba, bp. Fracesco Zabarella, antypapież Jan XXIII i papież Marcin V.

W dyplomatyczno-intelektualnych starciach soborowych Polacy po raz kolejny zwyciężyli Krzyżaków. Według reżysera filmu, niewiele osób dzisiaj pamięta, że Krzyżakom udało się - przez kilka lat skutecznej propagandy - doprowadzić do takiego przekonania, że owszem, była w 1410 roku wielka bitwa, wygrana przez Polaków, ale to dzicy ludzie, którzy napadli na chrześcijan. Na szczęście Włodkowic przeciwstawił się w Konstancji całemu światu i wygrał; to był naprawdę przełomowy punkt w rosnącej pozycji Polski w ówczesnej Europie.

"Na soborze w Konstancji (1414-1418) była obecna polska delegacja, na czele której stał arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba. Podczas soborowych sporów Jan Falkenberg, krakowski dominikanin działający w interesie Krzyżaków, fałszywie oskarżał Polaków, jakoby bronili pogan i sprzymierzali się z nimi przeciw chrześcijanom. W obronie Polaków oraz o godne traktowanie pogan przemawiał Paweł Włodkowic, ówczesny rektor krakowskiego uniwersytetu" - czytamy na stronie www wąchockiego Urzędu Miasta i Gminy.

W nakręconym we wnętrzach wąchockiego opactwa cystersów filmie wystąpi m.in. kilkudziesięciu mieszkańców Wąchocka, którzy jako statyści wcielili się w role mniej ważnych kardynałów, biskupów, rycerzy, krzyżaków i innych zakonników, obecnych na soborze.

Wąchoccy cystersi wspominają, że aktorzy oraz ekipa filmowa byli podczas kręcenia zdjęć zauroczeni pięknem romańskiego klasztoru cysterskiego w Wąchocku, a zwłaszcza jego unikatowym kapitularzem - najlepiej zachowanym wnętrzem z tego okresu w Polsce i jednym z najcenniejszych w Europie. Większość scen soborowych powstała w refektarzu, wykorzystano również kapitularz, fraternię i krużganki. Zdjęcia dokumentalne i część ujęć fabularnych, opisujących wydarzenia po bitwie pod Grunwaldem, nakręcono w Malborku.

Napisy: Klasztor oo. cystersów w Wąchocku oraz Miejsko-Gmninny Ośrodek Kultury w Wąchocku (tam w przeddzień zdjęć odbył się casting statystów) pojawią się na ekranie wśród adresatów podziękowań realizatorów za współpracę przy produkcji filmu. To wspaniała promocja Wąchocka - uważają jego mieszkańcy.(PAP)

mch/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)