Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premiera spektaklu Krystiana Lupy na Europejskim Kongresie Kultury

0
Podziel się

Najnowszy spektakl Krystiana Lupy "Poczekalnia.0" będzie miał swoją premierę
podczas rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury. Będzie to
jedno z głównych wydarzeń teatralnych Kongresu.

bEiSgPVN

Najnowszy spektakl Krystiana Lupy "Poczekalnia.0" będzie miał swoją premierę podczas rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury. Będzie to jedno z głównych wydarzeń teatralnych Kongresu.

Krystian Lupa jest autorem tekstu, reżyserem i scenografem "Poczekalni.0". W początkowych pracach nad spektaklem brała udział pisarka Dorota Masłowska.

Jak tłumaczył w czwartkowej rozmowie z PAP reżyser, "Poczekalnia 0." to spektakl o tym, jak zmieniają się ludzkie relacje w przestrzeni, w której czujemy się wybici ze swoich zwykłych ról.

bEiSgPVP

"Taką przestrzenią jest na przykład sytuacja dyskomfortu lub braku jakiegoś ciągu. Na przykład przebywanie przez całą noc w miejscu, gdzie się nie zamierzało przebywać. Taka sytuacja jest w poczekalni dworca, jest się tam z przypadkowymi ludźmi. Wówczas zaczynamy być kimś innym i właśnie o tym, kim się stajemy jest ten spektakl. Pokazujemy w tym przedstawieniu jak ze sobą umiemy rozmawiać, jak rozbijają się nasze strategie i struktury logiczne, a nawet nasza psychologia" - opowiadał PAP reżyser.

"Poczekalnia 0." jest przedstawieniem eksperymentalnym. Według Lupy eksperyment polega na tym, że spektakl powstawał bez gotowego scenariusza. "Aktorzy w głównym nurcie opowieści improwizowali (...); zaczęli od własnych fantazji, które realizowali w improwizacjach i z tego dopiero zaczęły wyłaniać się dalsze zdarzenia. Wiele tekstów powstało w ten sposób, resztę próbowałem dopisać" - mówił Lupa.

Spektakl ma być jednym z głównych wydarzeń Europejskiego Kongresu Kultury. Jednak - jak podkreśla reżyser - nie powstał on na zamówienie tego wydarzenia.

Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek o godz. 20 na Scenie na Świebodzkim wrocławskiego Teatru Polskiego.

bEiSgPVV

Spektakl jest częścią przygotowanego na Europejski Kongres Kultury projektu Trickster 2011. Częścią projektu Trickster 2011 jest również spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "Tęczowa trybuna 2012" oraz wystawa Wege Zur Behandlung von Schmerzen Mirosława Bałki.

W czwartek o godz. 17.00 we Wrocławiu rozpoczyna się Europejski Kongres Kultury - jedno z najważniejszych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji.(PAP)

pdo/ mlu/ ura/

bEiSgPWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)