Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera "Strasznego dworu" na 65-lecie Opery Śląskiej w Bytomiu

0
Podziel się:

Premierę "Strasznego dworu" - opartego na czteroaktowej operze Stanisława
Moniuszki - zaprezentuje w najbliższą sobotę Opera Śląska w Bytomiu. Przedstawienie uświetni
przypadającą w tym roku 65. rocznicę powstania placówki.

Premierę "Strasznego dworu" - opartego na czteroaktowej operze Stanisława Moniuszki - zaprezentuje w najbliższą sobotę Opera Śląska w Bytomiu. Przedstawienie uświetni przypadającą w tym roku 65. rocznicę powstania placówki.

Reżyserem spektaklu jest Wiesław Ochman - wybitny śpiewak i reżyser operowy, który właśnie w Bytomiu na początku lat 60. zaczynał karierę, a na swoim koncie ma występy na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Ochman kierownictwo muzyczne spektaklu powierzył dyrektorowi bytomskiej placówki Tadeuszowi Serafinowi. Za oprawę plastyczną opery odpowiada Jan Polewka, a choreografię przygotował Jarosław Świtała, który razem Maciejem Komanderą asystował reżyserowi. W spektaklu wystąpią soliści, chórzyści, orkiestra i balet Opery Śląskiej.

"Straszny Dwór" należy do najczęściej wystawianych w Polsce spektakli operowych. Skomponowane przez Moniuszkę w pierwszej połowie lat 60. XIX wieku dzieło cechuje się silnym zabarwieniem politycznym, nie stroniąc przy tym od wątków komediowych i romantycznych. Kompozytor wykorzystał w nim tradycyjne polskie pieśni i takie tańce jak mazurek, polonez czy krakowiak.

Przed wakacjami "Straszny dwór" w interpretacji Ochmana będzie można jeszcze zobaczyć w niedzielę 6 czerwca w Operze Śląskiej i bezpłatnie w poniedziałek 14 czerwca na plenerowym przedstawieniu w katowickim parku Kościuszki.

Opera Śląska (pierwotnie Opera Katowicka) w Bytomiu rozpoczęła działalność 14 czerwca 1945 r., wystawieniem "Halki" Stanisława Moniuszki. Inicjatorem przedsięwzięcia był wybitny polski bas Adam Didur. Z tą sceną - poza Ochmanem - związani byli też inni znani artyści, m.in. Andrzej Hiolski i Bogdan Paprocki.

Jubileusz 65.lecia Opery Śląskiej objęli patronatem szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski i marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski. (PAP)

toe/ kon/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)