Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera sztuki Doris Lessing w Teatrze Wybrzeże

0
Podziel się:

Sztukę brytyjskiej pisarki Doris Lessing, laureatki Nagrody Nobla, "Na
początku był dom" wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. To pierwsza inscenizacja dzieła tej
autorki w Polsce. Przedstawienie reżyseruje Anna Augustynowicz.

Sztukę brytyjskiej pisarki Doris Lessing, laureatki Nagrody Nobla, "Na początku był dom" wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. To pierwsza inscenizacja dzieła tej autorki w Polsce. Przedstawienie reżyseruje Anna Augustynowicz.

Premiera spektaklu odbędzie się na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Jak poinformował rzecznik Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski, sztuka "Na początku był dom" to historia Myry, będącej alter ego Doris Lessing, kobiety liberalnej i niezależnej, przez całe życie walczącej o socjalistyczne ideały.

"Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości, ale z faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z zażenowaniem obserwuje starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a ona nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę" - dodał Kwiatkowski.

Zdaniem Anny Augustynowicz, Lessing prowadzi "ironiczny dialog ze społeczeństwem".

"Fascynuje mnie w jej twórczości poczucie humoru na temat zagorzałych wyznawców wszelkiej ideologii, a także tych, którzy buntują się przeciw nim" - podkreśliła reżyserka spektaklu.

W spektaklu zagrają: Mirosław Baka, Joanna Bogacka, Piotr Chys, Piotr Domalewski, Krzysztof Gordon, Dorota Kolak i Emilia Komarnicka.

Doris Lessing urodziła się w 1919 r. w Persji (dzisiejszy Iran), dzieciństwo spędziła na dużej farmie w Rodezji (obecnie Zimbabwe). W 1949 r. przeniosła się do Anglii i do dziś mieszka na przedmieściach Londynu.

Twórczość Lessing dzieli się na trzy okresy - zainteresowanie komunizmem, gdy pisała radykalne teksty na tematy socjalne; czas w którym pisała książki psychologiczne o zabarwieniu feministycznym i wreszcie zainteresowanie sufizmem (nurty mistyczne w islamie). W Polsce do tej pory ukazało się prawie dwadzieścia książek noblistki, m.in. "Trawa śpiewa", "Szczelina", "Opowieści afrykańskie", "Pod skórą", "Dobra terrorystka", "Lato przed zmierzchem", "Piąte dziecko".

Anna Augustynowicz (ur. 1959) ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Wydział Reżyserski PWST w Krakowie. Od 1991 r. związana jest ze szczecińskim Teatrem Współczesnym, w którym debiutowała "Klątwą" Stanisława Wyspiańskiego. Od 1992 roku jest dyrektorem artystycznym tej sceny.

Wyreżyserowała do tej pory m.in. "Iwonę księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza (1996), "Młodą śmierć" Grzegorza Nawrockiego (1996), "Moja wątroba jest bez sensu, albo zagłada ludu" Wernera Schwaba (1997), "Popcorn" Bena Eltona (1999), "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego (2003), "Miarka za miarkę" Williama Szekspira (2006). W Teatrze Wybrzeże zrealizowała trzy spektakle: "Po deszczu" Sergiego Belbela (2000), "Mąż i żona" Aleksandra Fredry (2002) oraz "Pieszo" Sławomira Mrożka (2009), za który otrzymała nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010).

Augustynowicz jest laureatką wielu prestiżowych nagród artystycznych, m.in. Paszportu Polityki (1998), Lauru Konrada (1998) i nagrody specjalnej na festiwalu Boska Komedia (2008). (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)