Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiery kinowe: "W drodze" i "Dwoje do poprawki"

0
Podziel się:

Film "W drodze" z Samem Rileyem i Kristen Stewart w obsadzie, na podstawie
powieści amerykańskiego pisarza Jacka Kerouaca z lat 50., oraz komediodramat "Dwoje do poprawki", w
którym główne role zagrali Meryl Streep i Tommy Lee Jones, trafią w piątek do polskich kin.

Film "W drodze" z Samem Rileyem i Kristen Stewart w obsadzie, na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Jacka Kerouaca z lat 50., oraz komediodramat "Dwoje do poprawki", w którym główne role zagrali Meryl Streep i Tommy Lee Jones, trafią w piątek do polskich kin.

Powieść "W drodze" Jack Kerouac napisał w 1951 r., wydano ją sześć lat później, w 1957 r. Autor wykorzystał wiele wątków z własnej biografii, a także z życia swoich przyjaciół. Książka uznawana jest za manifest ruchu bitników (Beat Generation) czyli nieformalnego awangardowego ruchu literacko-kulturowego, propagującego idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu i swobody twórczej, powstałego w latach 50. XX wieku w USA.

Pod koniec lat 50. Kerouac na przemian intensywnie pisał i podróżował po Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku, spotykając się z przyjaciółmi - m.in. z amerykańskim poetą Nealem Cassadym, nazywanym "psychodelicznym kowbojem", a jednocześnie starając się napisać książkę.

"Wyjechał samotnie do Denver w nadziei, że skończy tam książkę; pojechał do Neala Cassady'ego do San Francisco; pokłócił się z nim, wrócił do Nowego Jorku, wyjechał znów do Denver, pogodził się z Nealem i spędził dwa miesiące w Mexico City (...), gdzie ćpał i pił na okrągło. Wrócił ostatecznie do Nowego Jorku pod koniec 1950 r., ożenił się z młodą kobietą, którą dopiero co poznał, po czym dostał drugorzędną posadę literacką w wytwórni 20th Century Fox. Przez cały czas posuwał się do przodu w pracy nad powieścią, ale był jak gdyby w labiryncie - gubił się" - opisują barwną biografię pisarza twórcy filmu "W drodze".

"Wiosną 1951 r. Kerouac spędził kilka tygodni w szpitalu, do którego trafił z powodu zapalenia żył. W dniu, kiedy go wypisano, powiedział (...): +Kupię rolkę papieru do wykładania półek kuchennych, włożę ją do maszyny do pisania i będę pisał możliwie jak najszybciej+. (...) Trzy tygodnie później powieść, którą dotąd bezustannie zaczynał pisać na nowo, była skończona" - czytamy dalej w materiałach zapowiadających film.

Na postaci poety Neala Cassady'ego wzorowany jest jeden z głównych bohaterów powieści Kerouaca, Dean Moriarty. Ekranizacji książki podjął się pochodzący z Brazylii Walter Salles, widzom znany m.in. jako reżyser "Dzienników motocyklowych" z 2004 r. Producentem wykonawczym filmu jest Francis Ford Coppola.

Bohaterowie filmu "W drodze", młody pisarz Sal Paradise (w jego roli Sam Riley), jego nieobliczalny przyjaciel Dean Moriarty (Garrett Hedlund) oraz jego wyzwolona dziewczyna Marylou (grana przez Kristen Stewart) wyruszają razem na wyprawę po Ameryce. Podróżują kradzionymi samochodami, szukając totalnej swobody, radości, szalonych przygód i wolnej miłości.

Oprócz Rileya, Hedlunda i Stewart - w obsadzie filmu, nominowanego w tym roku do Złotej Palmy w Cannes, zaliczonego do gatunku kina drogi - są m.in. Kirsten Dunst, Viggo Mortensen i Amy Adams. Muzykę skomponował Argentyńczyk Gustavo Santaolalla, laureat dwóch Oscarów - za muzykę do "Tajemnicy Brokeback Mountain" (2005) i "Babel" (2006). Film "W drodze" ("On the Road") to wspólna produkcja Brazylii, Francji, USA i Wielkiej Brytanii.

Bohaterami komediodramatu "Dwoje do poprawki" ("Hope Springs", USA, reż. David Frankel) są z kolei grani przez Meryl Streep i Tommy'ego Lee Jonesa Kay i Arnold, małżeństwo z długim stażem. Oboje są do siebie bardzo przywiązani. Po kilkudziesięciu latach bycia razem żona odczuwa jednak potrzebę dodania szczypty pikanterii do tego związku. Kobieta dochodzi do wniosku, że w jej małżeństwie wygasła namiętność.

Kay dowiaduje się, że skuteczne terapie dla par prowadzi pewien uznany specjalista (w jego roli Steve Carell). Usiłuje więc namówić sceptycznego męża, by udał się z nią na tygodniowy turnus. Już samo przekonanie upartego Arnolda, by ruszył się z domu jest niełatwym zadaniem. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla obojga stanie się moment, gdy małżonkowie będą musieli na nowo rozniecić w sobie iskrę - tę, dzięki której dawno temu postanowili być razem.

Reżyser "Dwojga do poprawki", Amerykanin David Frankel ma w dorobku m.in. filmy "Diabeł ubiera się u Prady" (2006), "Marley i Ja" (2008), "Wielki rok" (2011).(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)