Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premierzy Polski i Holandii m.in. o priorytetach polskiej prezydencji

0
Podziel się:

Priorytety polskiej prezydencji; europejska polityka sąsiedztwa, w tym
Partnerstwo Wschodnie - to tematy wtorkowej rozmowy w Warszawie premiera Donalda Tuska z szefem
rządu Holandii Markiem Rutte. Poinformował o tym PAP rzecznik polskiej prezydencji Konrad
Niklewicz.

Priorytety polskiej prezydencji; europejska polityka sąsiedztwa, w tym Partnerstwo Wschodnie - to tematy wtorkowej rozmowy w Warszawie premiera Donalda Tuska z szefem rządu Holandii Markiem Rutte. Poinformował o tym PAP rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

"W trakcie rozmowy z panem premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte pan premier Tusk przedstawił priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Omówił też kwestie związane z europejską polityką sąsiedztwa, zwłaszcza z Partnerstwem Wschodnim" - powiedział Niklewicz.

Jak dodał, Tusk i Rutte "zgodzili się co do poparcia dla procesu rozszerzenia UE". "Wymienili się też poglądami w sprawie bieżących wydarzeń agendy europejskiej, zwłaszcza tych, które dotyczą kwestii finansowo-ekonomicznych" - dodał rzecznik polskiej prezydencji.

Jako przykład podał "wieloletnie ramy finansowe i budżet na 2012 rok". Polska, która rozpocznie przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca, będzie pierwszym krajem, który rozpocznie negocjacje w sprawie wieloletniej perspektywy finansowej UE. Rozmowy będą kontynuowały Dania i Cypr, które będą przewodniczyć Unii po nas.

Według Niklewicza tematem rozmów obu szefów rządu była też zasada swobodnego przepływu pracowników UE. "Obaj premierzy zgodzili się, że konieczne jest podjęcie dyskusji w kwestii zakończenia tworzenia jednolitego rynku wewnętrznego w ramach UE" - zaznaczył Niklewicz.

Niepokój Polski budzą holenderskie propozycje uregulowań prawnych dotyczących traktowania migrantów zarobkowych z unijnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W kwietniu holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia Henk Kamp przekazał do holenderskiego parlamentu list zawierający omówienie rządowych propozycji związanych z migracją zarobkową z krajów UE. Uzależniają one prawo do pomocy społecznej od znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego. Zawierają także zapisy o zachęcaniu do powrotu do kraju osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia, ani perspektyw na znalezienie zatrudnienia. (PAP)

mkr/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)