Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premierzy Polski i Maroka o gospodarce i turystyce

0
Podziel się

O gospodarce, turystyce, a także o Partnerstwie Wschodnim i Unii dla
Śródziemnomorza rozmawiali w czwartek w Warszawie premierzy Polski i Maroka Donald Tusk i Abbas El
Fassi.

bEhcqrMB

O gospodarce, turystyce, a także o Partnerstwie Wschodnim i Unii dla Śródziemnomorza rozmawiali w czwartek w Warszawie premierzy Polski i Maroka Donald Tusk i Abbas El Fassi.

"Spotykamy się w dobrych czasach dla Polski i Maroka. Obaj z panem premierem odnotowaliśmy z wielką przyjemnością, że rozmawiamy jako szefowie rządów państw, które w czasie światowego kryzysu mówią o wzroście gospodarczym" - powiedział Donald Tusk w oświadczeniu dla dziennikarzy po spotkaniu z marokańskim politykiem.

Tusk podkreślił, że Abbas El Fassi i on mają wspólne poglądy na sytuację międzynarodową. Dodał, że rola Maroka w polityce międzynarodowej jest niezwykle wysoko oceniana przez Polskę i Unię Europejską.

bEhcqrMD

"Rola Maroka w polityce globalnej i regionalnej to rola moderatora i stabilizatora. Polityka Maroka to znak nadziei w niełatwych czasach, w tej części globu, gdzie jakże łatwo o konflikty. Cała UE docenia pozytywną rolę Maroka" - zadeklarował szef polskiego rządu.

Zarówno Tusk jak i Abbas El Fassi podkreślali rolę Partnerstwa Wschodniego i Unii dla Śródziemnomorza.

"Nie ma żadnej konkurencji między Unią dla Śródziemnomorza a Partnerstwem Wschodnim. Nie widzę tu żadnej konkurencji, a wręcz przeciwnie - komplementarność" - mówił premier Maroka, które wchodzi w skład tej Unii.

Tusk zapewniał, że on i Abbas El Fassi rozmawiają ze sobą jako przyjaciele, a wizyta szefa rząd Maroka otwiera jeszcze lepszy rozdział współpracy we wszystkich dziedzinach.

bEhcqrMJ

Abbas El Fassi zadeklarował, że Polska i Maroko chcą rozwijać stosunki gospodarcze. W trakcie wizyty przedstawiciele resortów gospodarki podpisali umowę o współpracy.

Premierowi Maroka podczas wizyty w Polsce towarzyszą m.in. minister turystyki i rzemiosła, minister handlu zagranicznego i wiceminister spraw zagranicznych.

Wizyta Abbasa El-Fassi jest pierwszą wizytą szefa rządu Maroka w Polsce w czasie 50-letniej historii stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

19 września 2007 król Muhammad VI mianował Abbasa El Fassiego nowym szefem rządu (w wyborach parlamentarnych Partia Istiqlal uzyskała w Izbie Reprezentantów najwięcej mandatów). Rząd premiera El Fassi został powołany 15 października 2007 r. W rządzie zasiadają członkowie czterech partii politycznych: Istiqlal, Socjalistycznej Unii Sił Ludowych, Narodowego Zgromadzenia Niezależnych oraz Partii Rozwoju i Socjalizmu.(PAP)

bEhcqrMK

laz/ par/ mow/

bEhcqrNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)