Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premierzy Polski i Włoch m.in. o inwestycjach i energetyce

0
Podziel się:

Współpraca gospodarcza, energetyka, EXPO 2015 oraz zbliżająca się włoska
prezydencja w UE były tematami czwartkowych rozmów w Warszawie premiera Donalda Tuska z szefem
włoskiego rządu Enrico Lettą. Jak wspólnie ocenili, relacje polsko-włoskie są obecnie bardzo dobre.

Współpraca gospodarcza, energetyka, EXPO 2015 oraz zbliżająca się włoska prezydencja w UE były tematami czwartkowych rozmów w Warszawie premiera Donalda Tuska z szefem włoskiego rządu Enrico Lettą. Jak wspólnie ocenili, relacje polsko-włoskie są obecnie bardzo dobre.

W kancelarii premiera odbyły się III polsko-włoskie konsultacje międzyrządowe z udziałem szefów rządów obu krajów. W konsultacjach uczestniczyli m.in. ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego, infrastruktury i rozwoju oraz gospodarki.

"To wyjątkowo dobry okres, jeśli chodzi o relacje polsko-włoskie. Bardzo wysoko cenimy sobie zaangażowanie pana premiera zarówno w sprawy europejskie, jak i bilateralne" - zadeklarował Tusk po spotkaniu z Enrico Lettą.

Jak podkreślił, rozmowy koncentrowały się na wymianie gospodarczej z Włochami, które są tradycyjnie bardzo ważnym partnerem dla Polski. "W Polsce włoskie inwestycje gospodarcze i finansowe są bardzo wysoko oceniane. Rozmawialiśmy o dobrym klimacie inwestycyjnym, jaki udało się polskiemu rządowi stworzyć wokół włoskich inwestycji" - zaznaczył Tusk.

Poinformował też, że Polska będzie uczestniczyć w wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. "Przygotowywaliśmy się do tej decyzji długo, ale chcieliśmy bardzo rzetelnie przygotować naszą propozycję. Związane to jest także z finansowaniem. Uznaliśmy, że zarówno dla Polski, jak i dla Włoch, obecność polskiego pawilonu będzie jak najbardziej pożyteczna" - dodał szef polskiego rządu.

Rozmowy Tusk-Letta dotyczyła też energetyki, w tym udziału włoskich firm w budowie terminalu gazowego w Świnoujściu. "Szukamy tam dobrego rozwiązania, są opóźnienia związane z kontekstem kryzysowym w Europie, ale odnajdujemy takie rozwiązania, które na pewno wskazują na dobrą wolę zainteresowanych zakończeniem tego ambitnego przedsięwzięcia" - powiedział polski premier.

Odnosząc się do nadchodzącej prezydencji włoskiej w UE (drugie półrocze 2014 r.) Tusk zadeklarował wolę ścisłej współpracy z Lettą. "Powiedzieliśmy sobie, że będziemy ściśle współpracować. Jeśli będziemy mogli w czymkolwiek pomóc w realizacji priorytetów włoskiej prezydencji, to ja osobiście i Polska jesteśmy do dyspozycji pana premiera" - powiedział Tusk.

Jak poinformował, wśród tematów rozmów znalazła się też sprawa problemów klimatycznych. "Zbliżamy nasze stanowiska, z całą pewnością szczyt COP-19 w Warszawie przybliżył nas do dobrego finału, jeśli chodzi o negocjacje klimatyczne" - podkreślił.

Obaj szefowie rządów rozmawiali też o najbliższym, grudniowym, szczycie UE w Brukseli. "Będziemy prezentowali wspólne stanowisko, jeśli chodzi o europejską politykę bezpieczeństwa. Obaj będziemy dbali, aby kwestia bezpieczeństwa nie zniknęła w cieniu kolejnych dyskusji o finansowych i gospodarczych problemach Europy" - podkreślił Donald Tusk.

W jego ocenie, współpraca z Włochami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i plany modernizacji polskiej armii "jest na jak najlepszej drodze". "Cieszę się, że znajdujemy synergię polsko-włoską" - powiedział szef polskiego rządu.

Podziękował premierowi Włoch za potwierdzenie udziału w obchodach rocznicy bitwy pod Monte Cassino w maju 2014 roku.

Zdaniem Letty czwartkowe konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne i odzwierciedlają znaczenie, jakie dla Włoch i Europy ma Polska.

Jak podkreślił, zarówno podczas rozmowy z szefem polskiego rządu jak i wcześniejszego spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowski poruszył ważny dla UE temat przyszłości Ukrainy.

"Nalegamy na to, aby drzwi UE pozostały otwarte dla Ukrainy i aby w przyszłym roku udało się podpisać umowę stowarzyszeniową. Gdyby to miało przeciągać się do okresu prezydencji włoskiej, zapewniłem o naszym zobowiązaniu wsparcia, aby uniknąć tego oddalenia Ukrainy" - powiedział Letta.

Szef włoskiego rządu poinformował także, że razem z Tuskiem reprezentują zbliżone stanowiska w sprawach gospodarczych. Jak dodał, z ogromną satysfakcją przyjął decyzję polskiego rządu o uczestnictwie Polski w wystawie EXPO 2015 w Mediolanie.

"Oczekiwaliśmy tego z najwyższą uwagą, ponieważ Polska jest jednym z najważniejszych państw, które będzie mieć wiele do powiedzenia na EXPO 2015. Temat wystawy jest bardzo rozwinięty w Polsce, więc oczekujemy bardzo znaczącego udziału i wkładu Polski" - powiedział Letta.

Czwartkowe konsultacje polsko-włoskie to już trzecie tego rodzaju spotkanie. Mechanizm konsultacji został zainicjowany w kwietniu 2009 r. II konsultacje odbyły się w Rzymie w 2012 r. Wówczas premierem Włoch był Mario Monti. (PAP)

agy/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)