Notowania

prezes
05.03.2010 15:51

Prezes BGK: Nie ma problemów z wypłatą środków unijnych

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który od początku roku wypłaca wnioskodawcom pieniądze z programów unijnych, nie ma problemów z obsługą tych płatności - zapewnił w piątek prezes BGK Tomasz Mironczuk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który od początku roku wypłaca wnioskodawcom pieniądze z programów unijnych, nie ma problemów z obsługą tych płatności - zapewnił w piątek prezes BGK Tomasz Mironczuk.

"Obawy się nie potwierdziły. System wdrożony w ciągu ostatnich trzech miesięcy zeszłego roku działa, a proces jest płynny, bez żadnych zacięć" - dodał prezes BGK.

Według niego, od początku roku BGK rozliczył i wypłacił wnioskodawcom programów unijnych prawie 2,1 mld zł z około 8 mld zł przeznaczonych do wypłaty na cały ten rok. Bank zrealizował 10,5 tys. transakcji, których średnia wartości wyniosła 200 tys. zł.

Słowa przedstawiciela BGK potwierdził w piątek wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela. Według niego, przed wdrożeniem nowego systemu samorządy miały obawy o sprawność i ciągłość wypłat funduszy unijnych, które się nie potwierdziły.

"Po dwóch miesiącach wdrażania nowego systemu możemy powiedzieć, że obawy były na wyrost. Wszystko zadziałało w miarę sprawnie" - ocenił Ciepiela.

Od początku roku obowiązuje nowy sposób przekazywania wnioskodawcom pieniędzy z programów unijnych. Do tej pory przechodziły one przez rachunki wielu instytucji, które nimi zarządzały lub pośredniczyły w ich przekazywaniu. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze wypłaca teraz BGK.

Na lata 2007 - 2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro. Największym programem unijnym jest program operacyjny Infrastruktura i Środowisko - na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych z budżetem 27,9 mld euro. Samorządy wojewódzkie w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych dysponują w sumie kwotą 16 mld zł.(PAP)

rgr/ je/ jbr/

Tagi: prezes, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz