Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes GPW: jeśli dojdzie do skrócenia sesji, to od 15 kwietnia

0
Podziel się:

Jeśli zapadnie decyzja o skróceniu sesji giełdowej, to sesja będzie krótsza
od 15 kwietnia, czyli od momentu uruchomienia przez Giełdę Papierów Wartościowych nowego systemu
transakcyjnego UTP - poinformował prezes Giełdy Adam Maciejewski.

Jeśli zapadnie decyzja o skróceniu sesji giełdowej, to sesja będzie krótsza od 15 kwietnia, czyli od momentu uruchomienia przez Giełdę Papierów Wartościowych nowego systemu transakcyjnego UTP - poinformował prezes Giełdy Adam Maciejewski.

"Zakładam, że jeśli dojdzie do skrócenia sesji, to będzie to 15 kwietnia, czyli moment uruchomienia systemu UTP. Ale zaznaczam, że to jest założenie, ono nie musi się potwierdzić" - powiedział w środę dziennikarzom Maciejewski.

Dodał, że 15 marca GPW otrzyma analizę sporządzoną przez firmę zewnętrzną, która na zlecenie giełdy bada preferencje inwestorów zagranicznych inwestujących na naszym rynku.

"Brakuje nam już właściwie tylko tego elementu, inne analizy zostały już przeprowadzone. Po 15 marca będziemy prowadzić rozmowy z domami maklerskimi i wtedy zapadnie decyzja" - powiedział Maciejewski.

O skrócenie sesji giełdowej i przywrócenie jej pierwotnego harmonogramu sprzed ponad roku apelują domy maklerskie, które skarżą się na znaczny wzrost kosztów wynikających z konieczności wydłużenia czasu swojej pracy. Od dłuższego czasu trwają w tej sprawie rozmowy między GPW a domami maklerskimi. Do tej pory GPW nie chciała zgodzić się na ich żądania.

Od 15 kwietnia br. notowania na warszawskiej Giełdzie prowadzone będą w nowym systemie transakcyjnym - Uniwersalnej Platformie Obrotu (UTP). Jej twórcą jest NYSE Technologies; system ten wykorzystywany jest na giełdach grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli.

Giełda podkreśla, że w porównaniu z obecnym systemem Warset, UTP będzie m.in. szybszy, bardziej wydajny, i przepustowy, czyli umożliwiający wysłanie znacznie większej liczby zleceń w danej jednostce czasu. Jednocześnie czas odpowiedzi na wysłane zlecenia skróci się do ułamków milisekundy. Nowy system umożliwi notowania instrumentów w nowych segmentach rynku, dedykowanych określonym grupom produktów (np. warranty i produkty strukturyzowane).

Przedstawiciele GPW liczą, że dzięki UTP warszawska Giełda i polski rynek kapitałowy otworzą się na nowe kategorie inwestorów, w tym takich, którzy stosują handel wysokich częstotliwości i wysokich wolumenów przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów. W rezultacie zwiększy się płynność i obniżą się koszty zawierania transakcji dla wszystkich inwestorów.

Dla inwestorów indywidualnych UTP oznaczać będzie przede wszystkim nowe możliwości zawierania transakcji - za pomocą nowych rodzajów zleceń i inaczej określanych terminów realizacji. (PAP)

pr/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)