Notowania

wiadomości
03.04.2013 19:39

Prezes IPN: "Encyklopedia Solidarności" ma symboliczny wymiar

"Encyklopedia Solidarności" ma wymiar symboliczny, ponieważ wydobywa z przeszłości setki zapomnianych osób i historii - powiedział w środę w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński podczas prezentacji drugiego tomu tej publikacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Encyklopedia Solidarności" ma wymiar symboliczny, ponieważ wydobywa z przeszłości setki zapomnianych osób i historii - powiedział w środę w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński podczas prezentacji drugiego tomu tej publikacji. *

Gdańska promocja drugiej części "Encyklopedii Solidarności" odbyła się w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym byli działacze opozycji Stanisław Fudakowski, Andrzej Kołodziej i Krzysztof Wyszkowski.

Wydawnictwo jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Pokolenie, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen.

"Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL w latach 1976-1989" zawiera w drugiej części 1223 biogramy i hasła rzeczowe.

"Za każdym z tych haseł i biogramów kryje się indywidualna, ciekawa historia. Są to zarówno historie poszczególnych osób, często zapomnianych już dzisiaj bohaterów Solidarności i innych organizacji opozycyjnych, ale także fascynujące historie samych organizacji czy też redakcji gazetek i pism podziemnych" - powiedział prezes IPN.

Zdaniem Kamińskiego, przy wnikliwym przeczytaniu książki można znaleźć sporo informacji, które nie były wcześniej znane publicznie.

"+Encyklopedia+ ze względu na zwarty charakter poszczególnych haseł może być tylko wstępem. Mam nadzieję, że wielu czytelników wychodząc od tej lektury zacznie szukać innych informacji, książek i artykułów na ten sam temat" - zaznaczył prezes IPN.

"Encyklopedia Solidarności" wydawana jest w tzw. systemie holenderskim - w każdym tomie hasła są ułożone alfabetycznie, od A do Z. Pierwszy tom został wydany w 2010 r. Trzeci ma się ukazać w przyszłym roku. "Encyklopedia Solidarności" ma się składać z pięciu tomów.

Aktualny i pełny zasób haseł dostępny jest na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl (PAP)

rop/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz