Notowania

wiadomości
28.06.2012 15:55

Prezes NFZ w piątek ma spotkać się z lekarzami ws. recept

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz ma w piątek przedstawić lekarzom nowy wzór umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane - dowiedziała się w czwartek nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz ma w piątek przedstawić lekarzom nowy wzór umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane - dowiedziała się w czwartek nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia.

Lekarze nie zgadzają się z treścią obecnych umów i zamierzają protestować. Chodzi o zapis dot. kar za niewłaściwe wypisywanie recept, które wprowadzono do umów podpisywanych z NFZ przez lekarzy, zarówno prowadzących prywatne praktyki, jak świadczeniodawców. Zapis ten, po "proteście pieczątkowym", został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Jednak ówczesny prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wprowadził go do wzorów umów. Wtedy Naczelna Rada Lekarska wezwała, by od 1 lipca lekarze wypisywali tylko pełnopłatne recepty na leki refundowane.

Udział w proteście zapowiedziały największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowego Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Medycy domagają się usunięcia z umów zapisów mówiących o karach. Chcą takiej zmiany także w umowach, które z NFZ podpisują świadczeniodawcy.

Pachciarz powiedziała w środę, że wzór umowy z NFZ będzie zmieniony. "Przygotowujemy dla lekarzy nową propozycję umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane, w zakresie takim, aby odpowiedzialność medyków była jasna i czytelna" - powiedziała. Zaznaczyła jednak, że nikt nie może zwolnić z odpowiedzialności osób, które wydają środki publiczne.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że zobowiązał ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i Pachciarz do przygotowania - na wypadek protestu lekarzy - "działań zastępczych", które umożliwią pacjentom zakup leków refundowanych. "Wszystkie strony muszą zdać test dobrej woli w najbliższych dniach. Mam nadzieję, że uda się uniknąć kłopotów dla pacjentów, bo to jest dla nas najważniejsze" - mówił szef rządu.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska apeluje, by lekarze odstąpili od zapowiadanej formy protestu. Jak powiedziała PAP, jeśli pacjenci mimo powiadomienia dyrektorów szpitali czy przychodni nadal będą mieli kłopoty z otrzymaniem recept na leki refundowane, powinni zwrócić się do jej biura.

Przypomniała, że obowiązek wypisywania recept na leki refundowane jest zawarty w kontrakcie, który lecznice podpisują z NFZ. Dodała, że Fundusz może nałożyć karę na świadczeniodawców, którzy się z niego nie wywiązują - do wysokości 2 proc. wartości kontraktu. Kozłowska podkreśliła, że także ona może wszczynać postępowania wyjaśniające w przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta. Gdy świadczeniodawca nie odstąpi od tego naruszenia, może zostać nałożona na niego kara w wysokości do 500 tys. zł. (PAP)

pro/ malk/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz