Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes PAN odznaczony francuskim orderem zasługi

0
Podziel się:

Francuski Państwowy Order Zasługi, za dokonania naukowe i współpracę z
nauką francuską, otrzymał we wtorek prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Nadawane
przez prezydenta odznaczenie wręczył Kleiberowi ambasador Francji Francois Barry Delongchamps.

Francuski Państwowy Order Zasługi, za dokonania naukowe i współpracę z nauką francuską, otrzymał we wtorek prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Nadawane przez prezydenta odznaczenie wręczył Kleiberowi ambasador Francji Francois Barry Delongchamps.

"Za pana drugiej kadencji (jako prezesa PAN - PAP), na początku stycznia 2012 roku, została odnowiona umowa z 1957 roku między francuskim CNRS i Polską Akademią Nauk. To również pan podpisał w 2009 roku umowę między francuskim Komisariatem do spraw Energii Atomowej i PAN. Umowę o charakterze strategicznym dla obydwu krajów w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej" - powiedział ambasador Francji podczas uroczystości wręczenia orderu w Warszawie.

Przypomniał też, że prof. Kleiber kierował Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN, który blisko współpracował z francuską Ecole Nationale d'Ingenieurs w Metzu. Uczelnia ta w 2010 r. przyznała prezesowi PAN tytuł "Inżyniera Honoris Causa".

Francois Barry Delongchamps zaznaczył, że prof. Kleiber pełnił wiele funkcji w polskich i międzynarodowych gremiach naukowych. Przypomniał, że był ministrem nauki i informatyzacji, reprezentantem Polski w radzie zarządzającej Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej (Joint Research Center) a także członkiem prestiżowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w Brukseli, której zadaniem jest m.in. rozdzielanie funduszy unijnych na najbardziej wartościowe badania w dziedzinie nauk podstawowych.

"Jest pan, panie profesorze, osobistością uznaną i szanowaną w międzynarodowym środowisku naukowym. I właśnie wyrażając uznanie dla Pana osiągnięć jako wielkiego naukowca i osoby zarządzającej nauką oraz dla szczególnych więzów łączących pana z nauką i dydaktyką zarówno francuską, jak i europejską, mam dzisiaj ogromną przyjemność wręczyć panu insygnia Oficera Państwowego Orderu Zasługi" - powiedział.

Dziękując za przyznanie odznaczenia prof. Kleiber podkreślił, że jego związki z nauką francuską są kontynuacją polsko-francuskich relacji naukowych i kulturalnych, trwających od stuleci. "Jeśli spojrzymy na historię już od czasów renesansu, kiedy ukształtowały się polskie granice, (...) stało się zasadą wyjeżdżanie do Francji, a w szczególności do Paryża. To jest cała historia polsko-francuskiej współpracy, rozumianej przeważnie jako wizyty Polaków (często bardzo długie, często na całe życie) w gościnnej Francji" - powiedział.

Przypomniał najsłynniejszych polskich emigrantów we Francji: Fryderyka Chopina, poetów-wieszczów i Marię Skłodowską-Curie. Mówił też o ubiegłorocznych obchodach stulecia otrzymania przez badaczkę drugiej nagrody Nobla.

"Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w osobie Marii Skłodowskiej-Curie mamy symbol wielkiej nauki, wielkiej kobiety i wspaniałej przyjaźni polsko-francuskiej. Ten rok zakończył się ogromnym sukcesem, bo w umysłach wielu Francuzów i wielu Polaków ukształtował się obraz tego, co mamy wspólne, jakie mamy w przeszłości wspólne osiągnięcia i jakie dobre czasy jeszcze są przed nami" - ocenił.

Michał Kleiber (ur. 1946 r.) jest informatykiem. Specjalizuje się w wykorzystaniu technik komputerowych w badaniach naukowych - technice i medycynie. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1995 r. został dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, w którym od 1986 roku kierował Zakładem Metod Komputerowych. Wykładał na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

W 2001 roku prof. Kleiber otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. Polskiego Nobla) w dziedzinie nauk technicznych.

W latach 2001-2005 był ministrem nauki i informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. W 2006 r. został prezesem Polskiej Akademii Nauk, w 2011 wybrano go na drugą kadencję. (PAP)

ula/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)