Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes PiS spotkał się z prezydentem Gruzji

0
Podziel się:

Światowa demokracja powinna czynić wszystko, by gruzińska niepodległość i demokracja były bronione - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

Prezes PiS spotkał się z prezydentem Gruzji
(EAST NEWS)

Światowa demokracja powinna czynić wszystko, by gruzińska niepodległość i demokracja były bronione - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Prezydent Gruzji podkreślił, że między naszymi narodami jest _ wspaniała chemia _.

Saakaszwili i Kaczyński spotkali się dziś w jednej z warszawskich restauracji._ - To spotkanie pozwoliło poznać bliżej sytuację w Gruzji, wszystkie zagrożenia, które w tej chwili odnoszą się do tego zaprzyjaźnionego kraju _ - powiedział Kaczyński po spotkaniu. Według niego, UE i cała światowa demokracja _ powinny uczynić wszystko, by gruzińska niepodległość, demokracja, była broniona, bo jest najwyraźniej zagrożona _.

_ Apelujemy w tej sprawie do władz - do prezydenta i premiera - o to, by byli aktywni _ - dodał. Kaczyński powiedział, że PiS będzie chciał, _ by zajęła się tym sejmowa komisja spraw zagranicznych _. _ Będziemy także wykorzystywali możliwości w Parlamencie Europejskim _ - zapowiedział szef PiS. Według Kaczyńskiego prezydent Saakaszwili jest osobą, która _ symbolizuje gruzińską niepodległość i demokrację _.

Saakaszwili wspominając, że właśnie mija kolejna rocznica tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, powiedział, że był on _ dla Gruzji bohaterem, był osobą, która przyczyniła się do uratowania gruzińskiej państwowości, kiedy była zagrożona _. Jak dodał, w czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku Lech Kaczyński przybył do Gruzji w bardzo ważnym momencie i _ to zostanie na zawsze w pamięci Gruzinów _.

Gruziński prezydent ocenił, że _ relacje między Polską a Gruzją, to nie tylko współpraca między partiami czy liderami, bo oni się zmieniają, ale też coraz więcej Polaków przyjeżdża do Gruzji _.

_ - Jest jakaś wspaniała chemia między tymi dwoma narodami, której nie można racjonalnie wytłumaczyć, ale to czyni je bliskimi sobie. Powinniśmy to zachować także na poziomie partii i rządów _ - powiedział Saakaszwili.

Po ubiegłorocznych jesiennych wyborach parlamentarnych doszło w Gruzji do dwuwładzy. Parlament i rząd obsadziła koalicja Gruzińskie Marzenie, a jej przywódca Bidzina Iwaniszwili, najbogatszy człowiek w Gruzji, został premierem.

Wygrana koalicji Iwaniszwilego zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Prezydentura Saakaszwilego kończy się jesienią tego roku; nie może on ubiegać się już o kolejną prezydencką kadencję.

Po wyborach Gruzińskie Marzenie usiłowało zmusić prezydenta do dobrowolnego ustąpienia przed końcem kadencji. Saakaszwili odpowiadał oskarżeniami, że Gruzińskie Marzenie niweczy jego osiągnięcia, urządza polowania na czarownice, a przede wszystkim odchodzi od prozachodniej orientacji w polityce zagranicznej Gruzji i dryfuje w kierunku Rosji. Saakaszwili żądał, by zapis o prozachodniej orientacji gruzińskiego państwa wprowadzić nawet do konstytucji.

Na początku marca gruziński parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, potwierdzającą prozachodnią politykę zagraniczną Gruzji i uznającą za jej najważniejsze cele wstąpienie do NATO i UE. Również w marcu przyjęto zmiany w konstytucji ograniczające uprawnienia prezydenta.

W minioną środę premier Gruzji opowiedział się za śledztwem w sprawie okoliczności wojny z Rosją o Osetię Płd. w 2008 r. Iwaniszwili ocenił, że wizerunek Gruzji nie ucierpiałby, gdyby przesłuchano w tej sprawie Saakaszwilego. Z kolei Dawid Saganelidze, lider większości parlamentarnej, powiedział, że parlament powoła specjalną komisję, która zbada przyczyny wojny.

W wyniku kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku dwa popierane przez Moskwę separatystyczne regiony Gruzji - Abchazja i Osetia Południowa - ogłosiły niepodległość. Uznała ją Rosja, a poza nią jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za części Gruzji. Tbilisi uważa te regiony za tereny okupowane przez Rosję.

Składający wizytę w Warszawie Saakaszwili spotkał się w czwartek z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS ma inny pomysł na służbę zdrowia w Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we Wschowie, że jego partia przedstawi projekt ustawy związany z finansowaniem służby zdrowia z budżetu państwa.
Sikorski da szansę Kaczyńskiemu jeśli... Ostra reakcja szefa MSZ Radosława Sikorskiego na słowa prezesa PiS o wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej.
Graś udowadnia. Prezes PiS mija się z prawdą - _ Fakty mówią same za siebie, tego nie trzeba obudowywać retoryką" _- zaznaczył rzecznik rządu Paweł Graś.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)