Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 17:14

Prezes Przewozów Regionalnych odwołana

Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych odwołała w środę prezes spółki Małgorzatę Kuczewską-Łaskę - poinformował PAP rzecznik PR Kamil Migała. Rada powołała na to stanowisko Roberta Nowakowskiego, który swoje obowiązki będzie pełnił od 2 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych odwołała w środę prezes spółki Małgorzatę Kuczewską-Łaskę - poinformował PAP rzecznik PR Kamil Migała. Rada powołała na to stanowisko Roberta Nowakowskiego, który swoje obowiązki będzie pełnił od 2 maja.

Migała powiedział, że Kuczewska-Łaska przestanie pełnić tę funkcję od 10 kwietnia. Dodał, że rada desygnowała na to stanowisko Roberta Nowakowskiego, który na fotelu prezesa zasiądzie 2 maja.

Rzecznik wyjaśnił, że do tego czasu p.o. prezesa PR będzie członek zarządu Paweł Stefański, odpowiedzialny w firmie za sprawy techniczno-eksploatacyjne.

Odwołana prezes powiedziała PAP, że rada nadzorcza nie przedstawiła jej powodów odwołania. "Rada nie przedstawiła żadnych uwag pod moim adresem. Nie było również żadnej oceny pracy zarządu. Do tej pory rada akceptowała wszystkie propozycje zarządu dotyczące planów spółki" - powiedziała Kuczewska-Łaska. Dodała, że spośród 16 przedstawicieli rady nadzorczej, 11 zagłosowało za jej odwołaniem.

Kuczewska-Łaska oceniła, że w trakcie sprawowania funkcji prezesa "udało się wraz ze wszystkimi pracownikami spółki poprawić m.in. wynik finansowy". "W 2011 r. spółka po raz pierwszy osiągnęła wynik dodatni na swojej działalności" - powiedziała. "Wierzę, że możliwy jest do osiągnięcia sukces restrukturyzacyjny w Przewozach Regionalnych i mam nadzieję, że ten kierunek będzie kontynuowany, chociaż oczekiwania resortu transportu na dziś są inne" - zaznaczyła.

W ubiegłym tygodniu minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że Przewozy Regionalne muszą być zrestrukturyzowane, bo w obecnym kształcie dłużej nie przetrwają. Jego zdaniem, gdyby nie ustawa uniemożliwiająca upadłość spółkom utworzonym na mocy ustawy o restrukturyzacji PKP, to spółka byłaby zagrożona upadłością. Szef resortu transportu zadeklarował też, że chce pomóc marszałkom województw, do których należy spółka, zrestrukturyzować ją.

W odpowiedzi na te słowa Kuczewska-Łaska powiedziała wówczas PAP, że nawet gdyby ustawa umożliwiająca upadłość obowiązywała, to absolutnie nie byłoby potrzeby natychmiastowego postawienia Przewozów Regionalnych w stan upadłości. "Nasz wynik finansowy poprawia się z roku na rok. Mało tego, przeprowadzamy działania restrukturyzacyjne, które nie udają się w innych spółkach kolejowych. Na przykład od 2008 r. zredukowaliśmy zatrudnienie o około 6 tys. osób" - mówiła. "Nie wiem, skąd minister czerpie wiedzę o kondycji finansowej spółki, bo nie rozmawiał na ten temat z jej zarządem" - dodała wówczas.

Resort wystąpił pod koniec marca do marszałków województw o przedłożenie projektu planów restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Rzecznik ministerstwa Mikołaj Karpiński wyjaśnił w ubiegłym tygodniu PAP, że "resort, pomimo tego, że nie jest właścicielem ani nadzorującym obszar przewozów regionalnych, jest jednak zainteresowany rozwojem sytuacji w spółce tak silnie oddziaływującej na rynek transportu kolejowego w Polsce".

Kuczewska-Łaska została wybrana w konkursie na prezesa spółki 30 lipca 2010 r. W latach 2002-2007 oraz 2009-2010 pełniła funkcję członka zarządu - dyrektora finansowego.

Nowakowski do Przewozów Regionalnych powraca po prawie dwóch latach. Wcześniej zasiadał w zarządzie spółki, odpowiadał za sprawy techniczno-eksploatacyjne. Z firmy odszedł w 2011 r.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce przewoźnik kolejowy; uruchamia średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 300 tys. pasażerów. Wstępne wyniki finansowe wskazują, że w zeszłym roku spółka odnotowała ok. 46 mln zł straty (przed audytem, a przy uwzględnieniu kosztów likwidacji Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych), przy przychodach ok. 1,9 mld zł. (PAP)

aop/ pad/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz