Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes TK zapowiada bojkot 20-lecia powołania urzędu RPO

0
Podziel się:

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy
Stępień zapowiedział w poniedziałek, że nie weźmie udziału w
uroczystościach 20-lecia powołania urzędu Rzecznika Praw
Obywatelskich.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień zapowiedział w poniedziałek, że nie weźmie udziału w uroczystościach 20-lecia powołania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wyjaśnił, że ma to związek z krytycznymi wypowiedziami obecnego rzecznika Janusza Kochanowskiego o sędziach TK.

"Zdecydowałem się nie brać w udziału w uroczystościach. Pan dr Janusz Kochanowski jest człowiekiem bardzo aktywnym, działa na wielu polach, wypowiada się w związku z tym na każdy niemal możliwy temat i miał nieszczęście w gazecie +Fakt+ powiedzieć parę krytycznych uwag na sędziów TK, mieć do nich pretensje, że nie wyłączyli się z ustawy lustracyjnej, w sytuacji, kiedy wniosek jego w tej sprawie został przez Trybunał rozstrzygnięty" - powiedział Stępień w Radiu TOK FM.

Jak dodał, taka polemika z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i jej forma były niestosowne i nieeleganckie.

"Piastuni wszystkich organów państwa, wszystkich stanowisk w państwie powinni działać w oparciu o przepisy prawa i powinni powstrzymać się od takich działań, które nie są mocowane w prawie. Krytyka prawomocnych niepodlegających dalszemu zaskarżeniu orzeczeń Trybunału nie znajduje oparcia w prawie i to wszyscy powinni wiedzieć" - podkreślił Stępień.

Odniósł się także do tego, że 25 czerwca br. kończy się jego kadencja. "Czy żal odchodzić? Nie. Czuję się wystarczająco zmęczony, aby przekazać pałeczkę innym, którzy będą mieli więcej świeżych pomysłów, więcej energii, tak powinno być" - powiedział.

Dodał, że nowym prezesem TK zostanie albo obecny wiceprezes Janusz Niemcewicz albo sędzia Bogdan Zdziennicki. Jak podkreślił obie kandydatury zostały już zgłoszone do prezydenta.

Stępień zaznaczył, że chciałby, by do końca jego kadencji TK rozpatrzył m.in. wnioski posłów dotyczące likwidacji WSI. "Zostały one wniesione ponownie, nie chciałbym tutaj zrzucać winy na kolegów, ale dopiero niedawno zostały do nas wniesione stanowiska prokuratora generalnego, ale w tej chwili będziemy już to rozpoznawali" - powiedział.

Dodał, że sądzi, iż prezydent będzie czekał na rozstrzygnięcie TK z opublikowaniem aneksu z weryfikacji WSI.

Stępień zaznaczył również, że chciałby, by do końca czerwca rozpoznana została przez Trybunał sprawa wniesiona przez RPO, który twierdzi, że określenie w ustawie, iż kobieta nabywa prawo do emerytury po 60 latach dyskryminuje ją. "To jest sprawa dotycząca już wszystkich niemal kobiet, z pewnymi wyjątkami tych, które są objęte jakimiś szczególnymi pragmatykami służbowymi. To jest niezwykle ważna sprawa" - zaznaczył. (PAP)

pru/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)