Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes Węglokoksu przewiduje do jesieni stabilizację cen węgla

0
Podziel się:

Od początku tego roku ceny węgla kamiennego na międzynarodowych rynkach
systematycznie spadają; do jesieni spodziewana jest ich stabilizacja na poziomie porównywalnym do
obecnego - oszacował prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło.

Od początku tego roku ceny węgla kamiennego na międzynarodowych rynkach systematycznie spadają; do jesieni spodziewana jest ich stabilizacja na poziomie porównywalnym do obecnego - oszacował prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło.

Węglokoks jest największym polskim eksporterem węgla. Jego analitycy monitorują międzynarodowy rynek i prognozują tendencje na przyszłość.

Według Podsiadły spadek cen węgla koksowego powinien się niebawem zatrzymać, natomiast ceny węgla energetycznego będą stabilne, choć mogą podlegać niewielkim wahaniom.

"Od (...) początku tego roku mamy do czynienia z systematycznym spadkiem cen węgla energetycznego i koksowego na rynkach międzynarodowych. W ubiegłym tygodniu średnia tygodniowa cena w zachodnioeuropejskich portach wyniosła 87 dol. za tonę i była o ponad dolar niższa niż tydzień wcześniej" - powiedział Podsiadło we wtorek podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Na czerwiec węgiel kontraktowany jest nawet po 85 dol. za tonę, choć zawarto już także kontrakty na lipiec po 88 dol. za tonę. Zmniejszyły się ceny frachtów.

"Wiele wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z tzw. trendem bocznym, czyli do późnego lata czy wczesnej jesieni nie będzie ani większych spadków, ani większych wzrostów cen węgla na rynkach światowych. Sytuacja jest jednak dość niepewna" - ocenił Podsiadło. Podkreślił, że "ceny węgla energetycznego będą w miarę stabilne, z tendencją do trendu bocznego, co oznacza, że nie będzie żadnych większych ruchów na tych cenach".

Znaczące spadki cen zanotowano w br. na rynku węgla koksowego. W drugim kwartale br. wyznacznikiem cen może być kontrakt na sprzedaż węgla koksowego z Australii do Japonii w cenie 210 dol. za tonę; w tym samym czasie przed rokiem cena sięgała 330 dol. za tonę.

"To radykalne obniżenie cen węgla wiąże się z rozwojem zdolności produkcyjnych w świecie, a także z pewnym kryzysem w przemyśle stalowym. Sądzimy jednak, że ta tendencja spadkowa na węgiel koksowy powinna się zatrzymać - w zakresie produkcji surówki hutniczej nie będzie prawdopodobnie tak głębokiego spadku, jak się spodziewano. To wskazuje, że przez najbliższe miesiące będzie stały popyt na węgiel koksowy" - ocenił Podsiadło.

Prezes przypomniał, że roczna produkcja węgla na świecie wynosi ok. 6,7 mld ton, z czego 5,8 mld ton to węgiel energetyczny, a pozostała część - koksowy. W ciągu ostatnich 11 lat światowa produkcja węgla się podwoiła. Ponad połowa produkcji (3,4 mld ton, z planem zwiększenia do 4 mld ton) pochodzi z Chin. Przedmiotem międzynarodowego handlu jest blisko 1 mld ton węgla.

"Węgiel przestał być lokalnym surowcem (...) Najwięksi eksporterzy to m.in. Australia (300 mln ton) i Indonezja (277 mln ton)" - wyliczał Podsiadło.(PAP)

mab/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)