Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes WUG do górników: nie spuszczajcie oka z własnego bezpieczeństwa

0
Podziel się

O rozważną, odpowiedzialną i bezpieczną pracę zaapelował w piątek do
górników prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. "Nie spuszczajcie oka z własnego
bezpieczeństwa" - napisał szef nadzoru górniczego na kilka dni przed obchodzoną 4 grudnia Barbórką.

bErjWqid

O rozważną, odpowiedzialną i bezpieczną pracę zaapelował w piątek do górników prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. "Nie spuszczajcie oka z własnego bezpieczeństwa" - napisał szef nadzoru górniczego na kilka dni przed obchodzoną 4 grudnia Barbórką.

W nocy z czwartku na piątek w kopalni Silesia zginął 24-letni górnik. Często na krótko przed Barbórką i końcem roku liczba wypadków w kopalniach rośnie. Prezes WUG ma nadzieję, że w tym roku uda się bezpiecznie zakończyć rok.

"Zostało kilka tygodni do Sylwestra. Jestem przekonany, że dzięki górniczej rozwadze uda się zapisać mijający rok jako jeden z najbezpieczniejszych. Pilnujcie standardów, regulaminów i przepisów, żeby najbliższe dni upłynęły na spokojnym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Na przygodę, brawurę i odrobinę szaleństwa jest czas po pracy" - napisał do górników szef polskiego nadzoru górniczego.

bErjWqif

Zaapelował, by świętować Barbórkę radośnie, czyli bez brawury, a także z poczuciem wspólnoty, odpowiedzialności za siebie, kolegów i swój zakład pracy. Litwa podkreślił, że także w obecnym okresie walki o konkurencyjność górnictwa, priorytetem musi pozostać bezpieczeństwo pracowników.

"Nasze górnictwo jest obecnie na etapie wyścigu z czasem, żeby wygrać z konkurencją i utrzymać się na krajowym rynku energetycznym. W tym wyścigu na pierwszym planie jest człowiek. Na sukces w górnictwie składa się mozolny, codzienny wysiłek ponad 200 tys. ludzi" - zauważył prezes WUG.

Przypomniał, że nadzór górniczy czeka na wszelkie sygnały dotyczące naruszania zasad bezpiecznej pracy w kopalniach. "Jeśli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba, dzwońcie na nasz telefon interwencyjny, piszcie maile, sygnalizujcie nieprawidłowości - żeby nie było za późno" - zaapelował Litwa.

Jego zdaniem górniczych zakładów nie stać na fuszerki. "Przedsiębiorcy górniczy ponoszą odpowiedzialność za warunki i organizację pracy; doceniajmy i wspierajmy ich dobre praktyki, zwłaszcza teraz, w trudnym dla górnictwa okresie" - napisał.

bErjWqil

Prezes WUG przypomniał, że pojedynczy błąd człowieka, szczególnie w górnictwie podziemnym, może doprowadzić do śmierci wielu ludzi, do niewyobrażalnych zniszczeń i ogromnych strat. Takich katastrof w ostatnich latach nie było. "Wszystkim górnikom bardzo za to dziękuję, ponieważ to jest nasz wspólny sukces - załóg górniczych, górniczych menedżerów i nadzoru górniczego" - podkreślił.

Do końca listopada tego roku w polskim górnictwie zginęło 21 osób, w tym 14 w kopalniach węgla kamiennego. W całym ubiegłym roku śmierć poniosło 28 górników, w tym 22 w górnictwie węgla kamiennego.

Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - obchodzona jest 4 grudnia. Na Śląsku już na przełomie listopada w grudnia odbywa się wiele imprez związanych z tym świętem. Na piątkowy wieczór uroczystą akademię zaplanowała największa górnicza spółka - Kompania Węglowa. Barbórka nadzoru górniczego odbędzie się 6 grudnia. Natomiast 3 grudnia gospodarzem uroczystości barbórkowych w Warszawie będzie prezydent Bronisław Komorowski.(PAP)

mab/ itm/

bErjWqiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)