Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii o bezpieczeństwie energetycznym

0
Podziel się

Litwa, Łotwa i Estonia będą razem zabiegały o unijne środki finansowe, które
można będzie przeznaczyć na budowę wspólnego systemu bezpieczeństwa energetycznego - oznajmiła
prezydent Litwy Dalia Grybauskaite po spotkaniu w środę w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii,
Valdisem Zatlersem i Toomasem Hendrikiem Ilvesem.

bEitDirV

Litwa, Łotwa i Estonia będą razem zabiegały o unijne środki finansowe, które można będzie przeznaczyć na budowę wspólnego systemu bezpieczeństwa energetycznego - oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite po spotkaniu w środę w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii, Valdisem Zatlersem i Toomasem Hendrikiem Ilvesem.

"Najważniejsza jest tu decyzja polityczna, iż będziemy działać wspólnie" - powiedziała dziennikarzom Grybauskaite.

Prezydent przypomniała, że realne negocjacje w sprawie nowej unijnej perspektywy finansowej rozpoczną się w 2011 roku, ale - jak zaznaczyła - "do tego czasu należy przygotować swe stanowiska i określić, co jest ważne dla trzech państw bałtyckich".

bEitDirX

Grybauskaite poinformowała, że podczas środowego spotkania prezydentów postanowiono zobowiązać rządy Litwy, Łotwy i Estonii do przygotowania wspólnego stanowiska w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Według prezydent Litwy, dla zapewnienia tego bezpieczeństwa konieczne jest nie tylko połączenie energetyczne ze Szwecją i Polską, ale również wzmocnienia wewnętrznych sieci energetycznych. Do 2016 roku ma być gotowy kabel podwodny łączący Litwę ze Szwecją. Wartość projektu szacuje się na 516-738 mln euro. Komisja Europejska obiecała przeznaczyć na ten cel 175 mln euro.

Polsko-litewski most energetyczny ma być wybudowany do 2015 roku. Jego wartość szacuje się na 300 mln euro.

Na środowe spotkanie w Wilnie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii zaproszono też prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jednak z powodu choroby polski przywódca był zmuszony odwołać wizytę.

bEitDisd

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ap/

bEitDisy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)