Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydenci Polski i Francji o Ukrainie i współpracy wojskowej

0
Podziel się

#
dochodzi informacja po spotkaniu prezydentów
#

bEpEPPhN

# dochodzi informacja po spotkaniu prezydentów #

29.11. Warszawa (PAP) - O wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego, scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie, wspieraniu Mołdawii i Gruzji oraz współpracy wojskowej rozmawiali w piątek wieczorem w Belwederze prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande.

Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, Komorowski i Hollande rozmawiali m.in. na temat zakończonego w piątek III szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, "w tym różnych scenariuszy dotyczących rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz perspektywy ewentualnego podpisania umowy stowarzyszeniowej" tego kraju z UE.

bEpEPPhP

"Obaj prezydenci zgodzili się co do konieczności wspierania Mołdawii i Gruzji po parafowaniu przez oba te kraje umów stowarzyszeniowych" - podkreślił Sokołowski. Dodał, że opowiedzieli się też za tym, "by stworzyć możliwości jak najszybszego podpisania tych umów i wspierania obu krajów na drodze zbliżania się do UE".

Gruzja i Mołdawia parafowały w piątek w Wilnie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego umowy stowarzyszeniowe z UE. Wbrew wcześniejszym planom nie podpisano umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Sokołowski zaznaczył, że rozmowa Komorowskiego i Hollande`a miała miejsce rok po oficjalnej wizycie, jaką w Polsce złożył prezydent Francji. Obaj przywódcy zadeklarowali wówczas wolę otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych stosunkach i pogłębienia polsko-francuskiej współpracy. "Dzisiejsza rozmowa stanowiła znakomitą okazję do podsumowania całorocznego dialogu politycznego i doskonale rozwijającej się wszechstronnej współpracy" - podkreślił prezydencki minister.

Prezydenci Polski i Francji dyskutowali też o współpracy wojskowej i "perspektywie dalszej intensyfikacji współpracy wojskowo-technicznej". Omówiona została także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego i "perspektywa jej intensyfikacji po wyborach parlamentarnych w Niemczech i ustanowieniu nowej koalicji".

bEpEPPhV

Prezydent Hollande zaprosił ponadto Komorowskiego na uroczyste obchody 70. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii w czerwcu 2014 roku. Prezydent Polski zaproszenie przyjął - poinformował Sokołowski. (PAP)

ajg/ sdd/ eaw/ rda/

bEpEPPiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)