Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydenci Polski i Indonezji o współpracy gospodarczej i demokracji

0
Podziel się

O współpracy gospodarczej, a także o doświadczeniu demokratyzacji obu
krajów rozmawiali w środę w Warszawie prezydenci Polski i Indonezji: Bronisław Komorowski i Susilo
Bambang Yudhoyono.

bEqauwIB

O współpracy gospodarczej, a także o doświadczeniu demokratyzacji obu krajów rozmawiali w środę w Warszawie prezydenci Polski i Indonezji: Bronisław Komorowski i Susilo Bambang Yudhoyono.

"Indonezja jest ważnym partnerem. Wynika to z odgrywanej przez nią roli w Azji, a także w polityce światowej, to wynika także z potencjału demograficznego, politycznego, a także ekonomicznego" - mówił Komorowski na wspólnym briefingu z prezydentem Indonezji.

Jak podkreślił, oba kraje chcą szukać politycznych ram dla współpracy gospodarczej. "Z największą satysfakcją odnotowuję to, że wizyta pana prezydenta oznacza intensyfikację dialogu i współpracy politycznej" - wskazał prezydent Polski.

bEqauwID

Komorowski zaznaczył, że Polskę i Indonezję łączy też "wspólnota nietypowych doświadczeń demokratyzacji, z wszystkimi dobrymi skutkami tego procesu i świadomością trudności, jakie trzeba na tej drodze pokonywać". "Znajduję pełną wspólnotę myślenia o potrzebie pogłębiania procesu demokratyzacji w regionach, w których nasze kraje odgrywają ważną rolę" - dodał Komorowski.

Prezydent Indonezji stwierdził z kolei, że oba kraje mogą odegrać rolę we wzmocnieniu współpracy między ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) a Unią Europejską, ponieważ tak Polska jak Indonezja odgrywają "ważną rolę w swoich regionach".

"Chcemy cały czas udowadniać światu, że demokracja, współczesność, nowoczesność i islam mogą żyć ze sobą. Nawet jeśli pojawiła się fala radykalizmu, która wystąpiła w różnych miejscach na świecie, Indonezja zawsze będzie chroniła umiarkowany charakter islamu" - zapewniał prezydent Yudhoyono. "W Indonezji islam jest umiarkowany. Indonezja jest dobrym przykładem, który pokazuje dialog, szacunek dla cywilizacji, religii" - przekonywał.

Prezydenci byli zgodni co do tego, że oba kraje mogą współpracować ze sobą w wielu obszarach gospodarki. W tym kontekście wymienili przemysł obronny, rolnictwo, rybołówstwo, inwestycje, handel, odnawialne źródła energii, turystykę czy przemysł wydobywczy. Wyrażali także satysfakcję z zamiarów współpracy między samorządami lokalnymi.

bEqauwIJ

Prezydent Indonezji zapewnił ponadto, że jego kraj będzie uczestnikiem Konferencji Klimatycznej organizowanej w listopadzie w Warszawie.

W obecności prezydentów Polski i Indonezji podpisano porozumienie między polskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a indonezyjskimi resortami: rolnictwa oraz spraw morskich.

Wizyta prezydenta Indonezji była też okazją do podpisania umowy rządowej między Polską i Indonezją ws. zniesienia obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych. Porozumienie - jak poinformowało MSZ - podpisał wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid oraz dyrektor generalny MSZ Indonezji w randze podsekretarza stanu Dian Triansyah Djani.

Umowa - podało MSZ - ułatwi podróżowanie obywatelom Polski i Indonezji, którzy legitymują się ważnymi paszportami dyplomatycznymi i służbowymi, stworzy też "możliwości dla częstszych kontaktów politycznych pomiędzy obydwoma krajami". Aby umowa weszła w życie wymagane jest jej zatwierdzenie przez polski rząd i ratyfikacja przez prezydenta Indonezji.

bEqauwIK

Wizycie prezydenta Yudhoyono towarzyszy polsko-indonezyjskie forum gospodarcze. W środę po południu Yudhoyono rozmawiał m.in. z premierem Donaldem Tuskiem. Wieczorem prezydent Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć indonezyjskiego gościa.

Po zakończeniu wizyty w Polsce prezydent Indonezji udaje się na szczyt grupy G20 do Petersburga.

Poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. W 2004 r. z wizytą w Dżakarcie był prezydent Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

ajg/ mok/ mow/

bEqauwJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)