Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Polski i Ukrainy o integracji z UE i partnerstwie obu krajów

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek, że jego kraj
chce się modernizować i osiągnąć cel jakim jest integracja z UE. Bronisław Komorowski przekonywał,
że Polska chce widzieć sukces Ukrainy. "Idziemy razem drogą prowadzącą do integrującej się Europy"
- mówił.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek, że jego kraj chce się modernizować i osiągnąć cel jakim jest integracja z UE. Bronisław Komorowski przekonywał, że Polska chce widzieć sukces Ukrainy. "Idziemy razem drogą prowadzącą do integrującej się Europy" - mówił.

Prezydenci wzięli w czwartek udział w uroczystym obiedzie w Pałacu Prezydenckim. "Z narodami i państwami jest czasami tak, jak ze zwykłymi ludźmi, a każdy człowiek dobrze wie, jakie znaczenie ma dobry sąsiad, wie także, jakim kłopotem jest zły sąsiad" - mówił Bronisław Komorowski.

Jak podkreślał, dobry sąsiad to taki, który potrafi zrozumieć i pomóc, "nie zagląda za często na drugie podwórko, ale jest w razie czego do pomocy".

Polacy i Ukraińcy - mówił Komorowski - od wieków ćwiczą jak najlepsze sąsiedztwo. "Szczególnego znaczenia nabrało ostatnie 20 lat, kiedy nasze sąsiedztwo oznacza, że idziemy podobną drogą, zmierzamy w podobnym kierunku" - powiedział. Jak dodał, możemy to robić dzięki odzyskaniu niepodległości.

Przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległą Ukrainę.

"Idziemy razem drogą, która prowadzi do wspólnej integrującej się Europy, chcemy być na tej drodze jak pomocny, dobry sąsiad, chcemy pomagać Ukrainie, dodawać jej sił, zachęcać do wysiłku" - zadeklarował prezydent.

"Chcemy widzieć sukces naszego ważnego partnera, chcemy razem budować partnerstwo strategiczne polsko-ukraińskie" - oświadczył.

Janukowycz zapewniał z kolei, że Ukraina chce się modernizować i osiągnąć cel jakim jest integracja z UE. Podkreślał, że od chwili odzyskania niepodległości Ukraina i Polska budowały relacje w oparciu o wzajemną przyjaźń

W tym kontekście prezydent wspominał m.in. to, co dla relacji polsko-ukraińskich zrobił obecny w czwartek wieczorem w Pałacu Prezydenckim były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W opinii Janukowycza, Kwaśniewski zrobił "wiele, by Ukraina i Polska stały się przyjaciółmi". Podobnie jak - dodał - były premier Leszek Miller, również uczestniczący w obiedzie.

"To są moi bliscy przyjaciele i przyjaciele Ukrainy" - mówił Janukowycz. W jego opinii obecnie zadaniem prezydentów Polski i Ukrainy jest kontynuowanie tych dobrych tradycji.

Ukraiński prezydent podkreślił, że rozbudowujemy teraz "nową ambitną strategię relacji między Ukrainą i Polską". Przyznał jednak, że dzieje się to w niełatwych czasach, m.in. kryzysu gospodarczego.

Janukowycz podkreślał, że historia obojga naszych krajów nie była prosta, ale za każdym razem pojawiały się osoby i pokolenia, które stawiały czoła wyzwaniom. Opowiedział się za zjednoczeniem wysiłków Polski i Ukrainy, by "wspólnie być mocniejszymi".

Na zakończenie swojego wystąpienia ukraiński prezydent podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za to, że ten podał mu rękę w Jałcie. Podczas ubiegłorocznego spotkania z Janukowyczem na konferencji zorganizowanej przez fundację Yalta European Strategy polski prezydent zadeklarował, że Polska chce wspierać europejskie aspiracje Ukrainy. Zachęcał jednocześnie Kijów do przeprowadzania reform, które będą prowadzić do integracji z UE.

Podczas obiadu, który został wydany w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, podano tatar z pstrąga z olejem lnianym, rosół z raków, kaczkę pieczoną w sosie z dzikiej róży a na deser parfait czekoladowe.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, ministrowie: obrony - Bogdan Klich, sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski, spraw zagranicznych - Radosław Sikorski, infrastruktury - Cezary Grabarczyk i kultury - Bogdan Zdrojewski.

Agata Jabłońska-Andrzejczuk(PAP)

hgt/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)