Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy na uroczystościach w Lublinie

0
Podziel się:

#
(dochodzi wypowiedź abp. Życińskiego)
#

# (dochodzi wypowiedź abp. Życińskiego) #

1.07. Lublin (PAP) - Nabożeństwem ekumenicznym w archikatedrze w Lublinie rozpoczęły się w środę uroczystości 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Przybyli na nie prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy oraz przedstawiciele innych państw, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli prezydenci: Polski - Lech Kaczyński, Litwy - Valdas Adamkus, Ukrainy - Wiktor Juszczenko oraz b. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz. Przybyli także prymas Polski kardynał Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele innych Kościołów i wyznań. Nabożeństwu przewodniczył metropolita lubelski abp Józef Życiński.

W homilii abp Życiński podkreślił, że w kulturze, zdominowanej obecnie przez konsumpcję i sukces, trzeba pamiętać o korzeniach, z których wyrasta Europa.

"Jej rozległa perspektywa łączy tradycję Golgoty, Kapitolu i Akropolu. Chroni ona przed mentalnością prowincji, w której współistnieją lęki i brak zaufania. Dokładnie trzydzieści lat temu, podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II uczył nas jak przezwyciężać tę mentalność podziałów, gdy w swej pamiętnej homilii w Gnieźnie nawoływał do budowania duchowej jedności Europy" - przypomniał abp Życiński.

Metropolita nawiązał do pamiętnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. "Wierni jego przesłaniu poszukujemy dziś nowych środków budowania solidarności z naszymi braćmi na Wschodzie, gdy podkreślamy wagę tych samych wartości duchowych, tak istotnych dla naszego dziedzictwa" - powiedział abp Życiński.

Po nabożeństwie goście udali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratów honoris causa tej uczelni prezydentom Kaczyńskiemu, Adamkusowi, Juszczence oraz Szuszkiewiczowi.

Po południu goście przybędą na Plac Litewski i złożą kwiaty pod znajdującym się tam pomnikiem Unii Lubelskiej. Na placu dla mieszkańców miasta i gości przygotowano widowisko historyczne. W scenerii obozu rycerskiego zainscenizowane będą obrady szlachty i akt podpisania Unii. Następnie prezydenci z orszakiem rycerzy, szlachty, kuglarzy, sztukmistrzów, fanfarzystów, wozów kupieckich przejdą do lubelskiego zamku, gdzie mają podpisać wspólną deklarację.

kop/ ren/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)