Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Polski, Węgier i Ukrainy o umowie stowarzyszeniowej Ukrainy z UE

0
Podziel się:

Perspektywie podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE
poświęcone było spotkanie prezydentów Polski, Węgier i Ukrainy - Bronisława Komorowskiego, Janosa
Adera i Wiktora Janukowycza. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Perspektywie podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE poświęcone było spotkanie prezydentów Polski, Węgier i Ukrainy - Bronisława Komorowskiego, Janosa Adera i Wiktora Janukowycza. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, głównym tematem piątkowej rozmowy trzech prezydentów była perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej podczas zaplanowanego na listopad br. w Wilnie szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Jak dodał Sokołowski, prezydenci dyskutowali także o stanie realizacji przez Ukrainę warunków, które umożliwią podpisanie tej umowy jeszcze w tym roku.

Po zakończeniu spotkania Komorowski, Ader i Janukowycz wspólnie oglądali mecz Polska-Ukraina rozgrywany w piątek wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie; mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji Ukrainy 3:1.

Temat Ukrainy i jej europejskiej perspektywy był także przedmiotem poniedziałkowej rozmowy w Rzymie Komorowskiego z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Tematyka ta obecna była także podczas spotkania polskiego prezydenta w połowie marca z liderem opozycyjnej ukraińskiej partii UDAR, znanym bokserem Witalijem Kliczką.

Z kolei w lutym w Wiśle Komorowski spotkał się z Janukowyczem i prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Prezydent Polski mówił wówczas: chcemy pomóc Ukrainie w uzyskaniu ważnego efektu, jakim byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE w listopadzie w Wilnie.

UE odkładała dotychczas podpisanie umowy o stowarzyszeniu ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, m.in. politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - wyroki więzienia dla członków byłego rządu, w tym skazanie byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

Jeśli Kijów spełni warunki UE, to umowa stowarzyszeniowa wraz z jej częścią o utworzeniu strefy wolnego handlu, może zostać podpisana podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.(PAP)

agy/ ajg/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)