Notowania

wiadomości
16.08.2013 16:57

Prezydent apeluje do samorządowców o wykorzystanie środków UE

# dochodzą informacje o wizycie prezydenta w Węgorzewie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje o wizycie prezydenta w Węgorzewie #

16.08. Warszawa (PAP) - O efektywne wykorzystywanie środków z funduszów Unii Europejskiej zaapelował w piątek w Olsztynie do samorządowców prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą woj. warmińsko-mazurskim. "To ogromna szansa na przyspieszenie rozwoju" - mówił Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z UE w najbliższych latach, to ostatnia tak duża szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego.

"Przyszła perspektywa budżetowa UE to są ostatnie lata, w których albo potrafimy wykorzystać tę gigantyczną możliwość - która kiedyś była nie do osiągnięcia - albo po prostu te pieniądze wydamy na wiele przyjemnych rzeczy, ale niekoniecznie będą się one przyczyniały do dalszego pogłębienia procesu rozwoju" - powiedział Komorowski.

"Dlatego chciałem zachęcić państwa do odwagi także w przyjmowaniu, realizowaniu tych projektów, które będą napędzały dalszy rozwój. Które będą oznaczały, że w dalszej perspektywie, tutaj w woj. warmińsko-mazurskim, będzie się zarabiało więcej pieniędzy. Będzie się płaciło więcej podatków" - dodał.

Prezydent zachęcał samorządowców do pójścia drogą krajów europejskich, które w przeszłości umiejętnie wykorzystały środki z programów UE, aby zbudować trwały rozwój gospodarczy. "Trzeba znaleźć racjonalną ścieżkę, która będzie jednocześnie oznaczała realizację ludzkich marzeń, ale także uwzględnienie racjonalnej potrzeby budowania dalszego rozwoju" - zaznaczył prezydent.

Komorowski ocenił, że pomoc finansowa, którą Polska otrzymuje z UE, to szansa "na miarę tysiąclecia" i ogromna możliwość przyspieszonego rozwoju, także dla ziem odzyskanych.

"To jedyna już tak gigantyczna szansa na wyrównanie poziomu życia, ale i zbudowanie mniej więcej wyrównanych szans rozwojowych w skali całego kraju pomiędzy województwami słabszymi a silniejszymi" - powiedział prezydent. Dodał, że konieczna jest solidarność pomiędzy regionami Polski.

Prezydent odwiedza w piątek Warmię i Mazury. W Olsztynie spotkał się z samorządowcami województwa warmińsko-mazurskiego na konferencji poświęconej prezentacji strategii społeczno-gospodarczego rozwoju regionu.

Podczas spotkania na Zamku otrzymał statuetkę "Przyjaciel Warmii i Mazur". Dziennikarzom powiedział, że przyjmuje to wyróżnienie z ogromną satysfakcją i drgnięciem serca. "To podkreślenie czegoś, co we mnie siedzi bardzo głęboko, wdzięczności do tej krainy, Krainy Wielkich Jezior, która była zawsze krainą moich wielkich uniesień żeglarskich. To także forma zobowiązania, by ten region i jego walory promować" - podkreślił.

Prezydent po spotkaniu z samorządowcami, przespacerował się po starówce, gdzie rozmawiał z turystami i mieszkańcami, a następnie w Bazylice Mniejszej wysłuchał koncertu organowego.

Przetwórstwo żywności, przemysł meblarski i branża związana z obsługą turystów mają być wiodącymi kierunkami rozwoju gospodarczego w najbliższych latach na Warmii i Mazurach. Są to tzw. inteligentne specjalizacje, które określa Strategia Rozwoju Warmii i Mazur do 2025 roku. Te branże wybrano, ponieważ wiąże się to ze wsparciem unijnych projektów w najbliższej perspektywie UE.

Strategia przyjęta przez radnych sejmiku zakłada, że region ma szczególne walory przyrodnicze. Zajmuje on 7,7 proc. powierzchni Polski i ma olbrzymi potencjał wodny - na Warmię i Mazury przypada prawie 21,5 proc. ogółu powierzchni w Polsce znajdującej się pod wodą (w tym wodą morską), co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju. Lasy na Warmii i Mazurach zajmują 31 proc. powierzchni regionu.

Według autorów strategii region powinien wykorzystać ten potencjał przyrodniczy i gospodarczy. Dlatego to właśnie produkcja mebli jest tą gałęzią, która powinna nadal liczyć na wsparcie. Na Warmii i Mazurach jest największa koncentracja zakładów produkujących meble. Firmy tej branży zatrudniają w sumie 12,6 tys. ludzi.

Wśród innych gałęzi gospodarki mających potencjał rozwoju autorzy dokumentu wymieniają branżę turystyczną oraz produkcję jachtów i łodzi.

Województwo zajmuje trzecie miejsce wśród wszystkich 270 regionów Unii Europejskiej pod względem koncentracji produkcji, przetwórstwa i konserwowania mięsa i produktów mięsnych. Według dokumentu to właśnie produkcja zdrowej, ekologicznej i jakościowo dobrej żywności może być jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki.

Prezydent po południu pojechał do Węgorzewa, gdzie spotkał się z samorządowcami, producentami sprzętu pływającego, przedstawicielami branży turystycznej oraz producentami produktów regionalnych.

Komorowski pochwalił przedsiębiorców, że radzą sobie w trudnych czasach i w "niełatwym" regionie. "Jesteśmy na dobrej drodze podtrzymania wzrostu gospodarczego, na otrzymanie naszych dodatkowych szans na przyśpieszony rozwój. To jest nasze wielkie zadanie - przyśpieszenie rozwoju i wyrównywanie szans" - dodał.

Samorządowcy poprosili prezydenta o poparcie inicjatywy budowy polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w pobliżu Węgorzewa. "Jeżeli to jest uzgodnione w relacjach polsko-rosyjskich, to możemy się umówić, że będziemy starali się działać razem na rzecz zrealizowania tego ambitnego planu" - powiedział Komorowski. (PAP)

pro/ ali/ bur/ woj/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz