Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: bez aktywnych obywateli nie ma kreatywnych społeczeństw

0
Podziel się:

Bez aktywnych, kreatywnych obywateli, nie ma kreatywnych społeczeństw,
krajów - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w młodymi ludźmi,
uczestnikami projektów edukacyjnych dotyczących przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

*Bez aktywnych, kreatywnych obywateli, nie ma kreatywnych społeczeństw, krajów - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w młodymi ludźmi, uczestnikami projektów edukacyjnych dotyczących przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. *

"To, co Europie jest teraz najbardziej potrzebne, to pewna dawka energii, wiary w przyszłość projektu europejskiego, a najłatwiej o wiarę, optymizm i energię, jeśli ta energia istnieje w kręgach młodych ludzi" - powiedział prezydent do zgromadzonych. Dziękował im, że mimo wakacji znaleźli czas na wspólną aktywność związaną ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w Radzie UE.

Życzył im, by resztę wakacji wykorzystali na wypoczynek, ale także na kontakty z innymi młodymi ludźmi, także z innych krajów. "To szansa na przekonywanie innych, że Unia Europejska to nie tylko ekonomia, polityka, ale także relacje międzyludzkie, budowanie poprzez kontakty sympatii i wiedzy społeczeństw wzajemnie o sobie" - zaznaczył prezydent.

Młodzi ludzie - uczestnicy projektów "Rozegraj Unię" i "Młodzi Aktywiści Prezydencji" - wzięli udział w środę w Belwederze w symulacji obrad państw Rady Unii Europejskiej (27 państw reprezentowały trzyosobowe delegacje). Dyskutowano na temat polityki młodzieżowej i przyszłości młodzieży w Polsce i całej UE oraz o tym, jak zachęcać młodych ludzi do interesowania się sprawami publicznymi i aktywnego uczestniczenia w nich. O efektach obrad poinformowali prezydenta.

"Burzliwa dyskusja na temat bezrobocia pozwoliła nam wysunąć wnioski. Za bardzo ważną uznaliśmy konieczność zwiększenia w szkole liczby godzin przedmiotów, które przydadzą się nam później na rynku pracy" - powiedziała Patrycja. Wspomniała też o konieczności stworzenia bogatszej oferty szkół technicznych i zawodowych.

Z kolei Mikołaj zwrócił uwagę na to, że szkoły za mało pozwalają uczniom realizować samodzielne projekty. Mówił też o tym, jak ważne jest, by młodzi ludzie byli aktywni, działali jako wolontariusze. Pytał, czy możliwe będzie wprowadzenie punktów przy przyjmowaniu na studia, którymi przy rekrutacji premiowani byliby młodzi ludzie działający na rzecz innych.

Odnosząc się do wniosków przedstawionych przez uczestników symulacji obrad prezydent poparł ideę, by szkoła jak najlepiej wyposażała młodych ludzi w umiejętności odnajdywania się na rynku pracy, podejmowania ambitnej, ciekawej pracy. "Pod tym postulatem podpisuję się obiema rękoma" - zapewnił. Poinformował, że również minister edukacji Katarzyna Hall podziela ten pogląd. Jak mówił, wprowadzana obecnie stopniowo reforma edukacji właśnie temu służy.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że choć jest bardzo za rozwijaniem wolontariatu, to jest przeciwny premiowaniu osób działających na rzecz innych przy rekrutacji na studia. "Albo bezinteresowność, albo punkty" - podkreślił. Jak mówił, wszelkie punkty to forma szczególnej preferencji jednych kosztem innych.

"Rozegraj Unię - debaty o prezydencji w bibliotekach publicznych" to projekt oparty na scenariuszu symulacyjnym realizowanym przez Fundację Civis Polonus we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Pracownią Gier Strategicznych. Wzięło w nim udział 45 bibliotek publicznych w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, śląskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W rozgrywki i debaty zaangażowało się około 1500 uczniów gimnazjów i szkół ponagimnazjalnych. Gra została także udostępniona na portalu Facebook, gdzie dotychczas rozegrano ją prawie 45 tysięcy razy.

"Młodzi Aktywiści Prezydencji" to projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, skierowany do gimnazjalistów oraz m.in. nauczycieli wiedzy o społeczeństwie, opiekunów samorządów uczniowskich, kół naukowych, szkolnych klubów europejskich. Uczestnicy realizowali w swoich społecznościach lokalnych różne działania dotyczące przewodnictwa Polski w Radzie UE takie jak prezentacje, debaty. Łącznie w 284 projektach uczestniczyło około 3 tys. uczniów. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)