Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent: bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki

0
Podziel się

Bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od sojuszy, nowoczesnego
uzbrojenia, ale też od woli narodu do walki o własną wolność - mówił w czwartek w Węgierskiej Górce
prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

bEgSQxOZ

Bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od sojuszy, nowoczesnego uzbrojenia, ale też od woli narodu do walki o własną wolność - mówił w czwartek w Węgierskiej Górce prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

We wrześniu 1939 r. polscy żołnierze w Węgierskiej Górce w Beskidach przez trzy dni bronili się przed przeważającymi siłami niemieckimi. Walka ta przeszła do historii jako "Westerplatte Południa". Uroczystości odbywały się przy forcie "Wędrowiec" - jednym z czterech w okolicy, w których rozlokowali byli polscy żołnierze broniący się przez Niemcami.

W swoim przemówieniu prezydent wspomniał obronę Westerplatte na polskim Wybrzeżu, które dla każdego Polaka jest szczególnym miejscem. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że "każdy ma swoje Westerplatte". "Warto więc pamiętać o tym, że takie miejsce, takie sytuacje, jaka miała miejsce w Westerplatte, można odnaleźć w wielu miejscach Polski. Węgierska Górka to Westerplatte południa Polski" - powiedział.

bEgSQxPb

Bronisław Komorowski przypomniał o przygotowaniach do obrony Ojczyzny przed Wrześniem 1939 r. Takie przygotowania trwały także w Beskidach i do czasu hitlerowskiej agresji nie zostały ukończone.

"Warto podkreślić, że w tej dramatycznej walce o czas, o uzyskanie możliwości skutecznej obrony Polski i polskiego Śląska brała udział także i ludność miejscowa, uczestnicząc w budowaniu fortyfikacji" - powiedział prezydent.

O ofiarach sprzed lat - kontynuował prezydent - trzeba mówić także dzisiaj, gdy Polska jest krajem bezpiecznym, członkiem NATO i Unii Europejskiej, cieszącym się od lat pokojem.

"Warto pamiętać o tym poświęceniu, bo zawsze i wszędzie bezpieczeństwo narodu i państwa zależy nie tylko od sojuszy, nie tylko od nowoczesnego uzbrojenia, nie tylko od nawet od potężnych fortyfikacji (...), ale bezpieczeństwo państwa i narodu zawsze zależy od istnienia woli narodu walki o własną wolność, o własną integralność państwową" - podkreślił prezydent.

bEgSQxPh

Jak dodał, we wrześniu 1939 r. Polscy udowadniali, że są narodem, który ma wolę walki i siłę upominania się o swoje prawa. Wyraził też przekonanie, że nawet walka zakończona dramatem klęski, może służyć narodowi i po latach - być wskazówką postępowania.

"Może i musi wskazywać na potrzebę budowy nowoczesnej armii, uczestniczenia w silnych sojuszach, ale jednocześnie musi mówić o potrzebie podtrzymania ducha walki, ducha narodowego, który jest skłonny do poświęceń w imię dobra wspólnego" - podkreślił prezydent, który podziękował władzom Węgierskiej Górki i mieszkańcom za podtrzymywanie pamięci.

Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe kombatantom, uczestnikom walk o Węgierską Górkę. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski i działalność społeczno-kombatancką Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczono: Konstantego Giriatowicza, Stefana Gorczakowskiego i Antoniego Wolnego.

Stefan Gorczakowski, który wystąpił w imieniu odznaczonych powiedział, że dla nich największą zasługą było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wyraził też przekonanie, że obrona Węgierskiej Górki zasługuje na miejsce w panteonie oręża polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

bEgSQxPi

W modlitwie o pokój i w intencji uczestników walk i wszystkie ofiary wojny wzięli udział biskup polowy WP Józef Guzek, ewangelicki ordynariusz WP Mirosław Wola, prawosławny ordynariusz bp Jerzy (Pańkowski) i rabin Joshua Ellis.

Duchowni wspomnieli także niemieckie ofiary wojny. Modlili się, by Węgierska Górka była na zawsze miejscem pamięci, służącym pokojowi, a granice państw nigdy już nie były miejscem walk, lecz spotkań przedstawicieli różnych narodów i wyznań.

Po modlitwach odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce. Prezydent, któremu towarzyszyła w uroczystościach małżonka Anna, zwiedził fort "Wędrowiec". Spotkanie rocznicowe zakończył krótki koncert.

"Gdy słuchałem tego zespołu, widziałem te migające smyczki, to sobie myślałem, że gdyby było trzeba to pewnie i szablą by tak samo ciągnęli" - powiedział prezydent, dziękując udział uroczystości, w której wzięło udział kilka tysięcy osób - m.in. kombatantów, młodzieży i okolicznych mieszkańców.

bEgSQxPj

W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".

Obrońcy ostrzeliwali niemieckie kolumny pancerne. Okolica została usłana zniszczonym sprzętem. Osamotnieni polscy żołnierze nie byli jednak w stanie sprostać przeważającym siłom niemieckim. 2 września wieczorem wycofały się załogi fortów "Waligóra", "Włóczęga" i "Wąwóz". Na polu walki pozostał bunkier "Wędrowiec". Wyczerpana załoga, której zabrakło wody i amunicji, zmuszona została do kapitulacji 3 września nad ranem. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców.

Dzięki bohaterstwu żołnierzy walczących w Węgierskiej Górce opóźnione zostało rozbicie Armii "Kraków". Po wojnie miejscowość została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III Klasy, zyskała też miano "Westerplatte Południa".(PAP)

kon/ ls/ jbr/

bEgSQxPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)