Notowania

wiadomości
27.05.2013 12:41

Prezydent Białegostoku: Mieszkańcy są za prywatyzacją MPEC

Większość mieszkańców Białegostoku opowiada się za zbyciem przez miasto udziałów w MPEC - tak prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski interpretuje wyniki niedzielnego referendum w tej sprawie. Z powodu zbyt niskiej frekwencji referendum jest nieważne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość mieszkańców Białegostoku opowiada się za zbyciem przez miasto udziałów w MPEC - tak prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski interpretuje wyniki niedzielnego referendum w tej sprawie. Z powodu zbyt niskiej frekwencji referendum jest nieważne.

Frekwencja wyborcza wyniosła prawie 26 proc.; jednak aby referendum było ważne, musiałaby przekroczyć 30 proc. frekwencji. Wynik ważnego referendum byłby wiążący dla władz miasta.

Zdecydowana większość głosujących na oba pytania referendalne odpowiedziała "tak", czyli była za uchyleniem uchwały Rady Miasta Białystok ws. zbycia udziałów w MPEC (głosami radnych PO rada podjęła ją w listopadzie 2012 roku, dając zgodę prezydentowi na rozpoczęcie procedury), a także - czego dotyczyło drugie pytanie - była przeciw sprzedaży tej spółki.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uważa, że w decydowaniu o prywatyzacji MPEC-u wzięli udział wszyscy mieszkańcy, a nie tylko ci, którzy oddali głosy w referendum.

"W referendum wzięli udział wszyscy - bo część z nich zagłosowała, część nie (...). Brak udziału w referendum to też wypowiedzenie się" - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej. Dlatego uznał, że mieszkańcy "dali legitymację" do dalszych działań związanych z prywatyzacją MPEC. Wcześniej prezydent miasta zapowiadał publicznie, że sam udziału w referendum nie weźmie.

Truskolaski ocenił, że mieszkańcy wypowiedzieli się za dalszym, dynamicznym rozwojem miasta. Zapewnił jednocześnie, że nie będą podejmowane "żadne pochopne" decyzje w sprawie zbywania udziałów w MPEC. "Nie będzie to sprzedaż za wszelką cenę" - zapewnił.

"Zawsze podkreślałem, że będę szanował decyzję naszych mieszkańców. I również tę decyzję będę chciał uszanować, ale też apeluję do organizatorów referendum, aby decyzję naszych mieszkańców uszanowali" - dodał prezydent, podkreślając, że z mocy prawa referendum jest nieważne.

Prezydent jest inicjatorem planów prywatyzacji spółki MPEC. Truskolaski powtórzył, że miasto czeka na wyniki prawnych i ekonomicznych analiz w sprawie prywatyzacji MPEC, które mają być gotowe w pierwszej dekadzie lipca. Przygotowuje je wyłoniona w przetargu firma doradcza.

Truskolaski ocenił, że referendum było "skrajnie upolitycznione", bo zaangażował się w nie nawet lider PiS Jarosław Kaczyński, który przed referendum był w Białymstoku i zabierał głos w tej sprawie.

Prezydent zadeklarował, że chce, aby to mieszkańcy decydowali, na co zostaną wydane w mieście pieniądze z prywatyzacji MPEC. Zapowiedział, że w końcu czerwca ruszy kampania informacyjno-konsultacyjna, w której będą prezentowane pomysły na inwestycje infrastrukturalne, kulturalne, oświatowe, które mogłyby być zrealizowane w mieście w nowej perspektywie finansowej UE.

Truskolaski powiedział, że ze zbycia udziałów miasto chciałoby pozyskać minimum 200 mln zł na wkłady własne do projektów, a ze środkami z UE miałoby to być około 1 mld zł.

MPEC jest spółką komunalną. Należy do gminy Białystok. Przeciwni prywatyzacji są m.in. opozycyjni radni, a inicjatorem referendum było PiS, wspierane przez organizacje społeczne, związki zawodowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Jednym z argumentów przeciwników były obawy o niekontrolowane podwyżki cen ciepła w mieście po sprzedaży spółki.

Organizacja referendum kosztowała około 360 tys. zł. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kow/ son/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz