Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził polski budynek XXI w.

0
Podziel się:

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
został nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego budynku XXI
w. w Polsce. Wręczenie nagród "Życie w architekturze" odbyło się w środę w Warszawie.

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach został nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego budynku XXI w. w Polsce. Wręczenie nagród "Życie w architekturze" odbyło się w środę w Warszawie.

"Myślę, że wszyscy doskonale czujemy, że nie każdy budynek, nie każda konstrukcja jest architekturą. Pewnie wszyscy chcielibyśmy, aby jak najwięcej architektury, a więc ambitnych, ciekawych, budzących dobre skojarzenia budowli, w Polsce powstawało" - powiedział podczas gali prezydent.

Komorowski uhonorował nagrodą minimalistyczny budynek katowickiej biblioteki, którego czerwona elewacja wpisuje się w przemysłową zabudowę Katowic. Światło wpada do wnętrza budynku przez tysiące okien, które stanowią naturalny wystrój wnętrza budynku. Autorem projektu nagrodzonego Grand Prix jest Biuro Architektoniczne HS99 z Koszalina, inwestorem - Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W opinii prezydenta, nagrodzony przez niego budynek ma szansę stać się w przyszłości zabytkiem. "To dzisiaj budujemy zabytki. To od naszych ambicji zależy, czy nasze wnuki, prawnuki i praprawnuki będą dumne z Polski" - mówił.

Prezydent wyraził nadzieję, że "wszyscy będziemy dążyć do tego, aby architektura była coraz bardziej obecna". Komorowski chciałby, abyśmy myśleli o przestrzeni publicznej jak o kategorii estetycznej, a nowo powstające budynki zaczęły tworzyć harmonię z otaczającym je krajobrazem.

Konkurs "Życie w architekturze" zorganizował miesięcznik "Architektura-murator". Prezydent Komorowski objął też patronat nad konkursem.

Obok Grand Prix, w konkursie przyznano nagrody w czterech kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepszy budynek jednorodzinny i najlepsza przestrzeń publiczna.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach otrzymało także nagrodę w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej. Nagrodę dla najlepszego budynku wielorodzinnego otrzymało osiedle 19. Dzielnica w Warszawie projektu JEMS Architekci, nagrodę dla najlepszego budynku jednorodzinnego - dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie projektu Piotra Brzozy i Marcina Kwietowicza. Jury konkursu zadecydowało, że najlepszą przestrzenią publiczną XXI w. w Polsce jest Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy Wrocław Stadion, zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową.

Przewodniczącym jury, które oceniało budynki, był dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Dariusz Kozłowski. W jury zasiedli: prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów Jerzy Grochulski, prezes Izby Architektów RP Wojciech Gęsiak, współzałożyciel pracowni Mellon Architekci Marek Sietnicki oraz redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" Ewa Porębska. W obradach brali udział także jurorzy wskazani przez prezydenta: historyk i krytyk sztuki Anda Rottenberg, rzeźbiarz Mirosław Bałka i architekt Robert Konieczny.

Nagrody specjalne przyznali też ministrowie z trzech resortów: minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznała nagrodę specjalną budynkowi Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził budynek Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a minister sportu i turystyki - salę sportową w Pankach (woj. śląskie).

W konkursie oceniano obiekty zrealizowane w latach 2000-2012. Jury w pierwszym etapie obrad wybrało po 30 obiektów z każdej kategorii, czyli łącznie 120. Wzięły one udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski i zostały przedstawione ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych.

Prezydent wyłonił zwycięski budynek - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach - spośród trzech obiektów wskazanych przez trzyosobowe jury przez niego powołane.

Architektonicznym Ulubieńcem Polski został budynek terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego w Lublinie. Autorami projektu są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z pracowni ARE w Warszawie. W plebiscycie internauci oceniali 120 realizacji z całego kraju wskazanych przez jury. W głosowaniu wzięło udział 268 tys. osób.

Gala wręczenia nagród odbyła się w odrestaurowanym budynku dawnego Hotelu Saskiego przy Pl. Bankowym 1. Wnętrza odnowionego gmachu zaprojektował scenograf Allan Starski we współpracy z pracownią MAAS.

"Życie w architekturze" to ogólnopolski konkurs poświęcony współczesnej architekturze. Przeprowadzono go po raz pierwszy w 1996 r. Dotychczas odbyło się sześć edycji - jedna ogólnopolska i pięć warszawskich. Nagrody trzeciej edycji konkursu w 2000 r. nagrody wręczał premier Jerzy Buzek.(PAP)

mce/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)