Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Chile zapowiada: winni katastrofy nie unikną kary

0
Podziel się:

W kopalni San Jose wydarzyło się dotąd 88 katastrof górniczych.

Prezydent Chile zapowiada: winni katastrofy nie unikną kary
(PAP/EPA)

*Prezydent Chile Sebastian Pinera zapewnił górników kopalni złota i miedzi San Jose, którzy po 69 dniach powrócili na powierzchnię dzięki perfekcyjnie przeprowadzonej akcji ratowniczej, że _ winni katastrofy nie unikną kary _. *

Pośród powszechnego entuzjazmu na powierzchni kopalni, z jakim świętowano powrót na górę 33 górników, prezydent Chile oświadczył: _ Powiedzieliśmy już pierwszego dnia, że wina nie pozostanie bez kary _.

Pinera odpowiedział w ten sposób na słowa sztygara, który kierował zmianą, gdy doszło do katastrofy i który jako ostatni wyjechał na górę kapsułą ratunkową. Sztygar Luis Urzua, po przywitaniu z Pinerą powiedział o katastrofie: _ To nie powinno się powtórzyć! _

W obecności tłumu dziennikarzy z całego świata Pinera i Urzua rozmawiali o zaniedbaniach, które z winy właścicieli kopalni o mało nie doprowadziły do śmierci 33 górników. _ - To była wielka lekcja dla wszystkich Chilijczyków i dla naszego rządu _ - zapewnił prezydent.

W kopalni San Jose wydarzyło się dotąd 88 katastrof górniczych.
Wielu spośród 33 uratowanych - pisze hiszpański dziennik _ El Pais _ - mówiło o fatalnych warunkach, w jakich odbywa się eksploatacja kopalni, i braku środków bezpieczeństwa. Z tego powodu kopalnia, po kolejnej katastrofie, została zamknięta w 2007 roku przez inspektorat górniczy.

Otwarto ją w następnym roku, jednak bez spełnienia zaleceń państwowej Krajowej Służby Geologii i Kopalnictwa. Czuwa ona nad eksploatacją kopalń w Chile, które jest największym producentem miedzi na świecie. Mimo zaleceń nie zainstalowano m.in. drabin ewakuacyjnych w szybie wentylacyjnym.

Co gorsza, prywatny właściciel kopalni, przedsiębiorstwo San Esteban, z opóźnieniem powiadomiło o wypadku i w ogóle nie uczestniczyło w akcji ratunkowej.

Gdy w 17 dni po katastrofie w kopalni San Jose okazało się, że zasypani górnicy żyją, rząd Pinery nakazał kontrolę w kopalniach. W rejonie pustyni Atacama zamknął 18 spośród nich. Były pozbawione podziemnych schronów, szybów wentylacyjnych i minimum dwóch dróg ewakuacyjnych, jakie powinny znajdować się w każdej kopalni.

23 sierpnia prezydent Pinera powołał komisję ekspertów, która opracuje m.in. nowy system kar dla właścicieli kopalni za nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa pracy górników. Dotąd - jak podkreśla _ El Pais _ - właścicielom bardziej opłacało się płacić kary, niż poprawiać warunki pracy w kopalniach.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)