Notowania

wiadomości
12.12.2011 14:09

Prezydent Czech Vaclav Klaus rozpoczął 2-dniową wizytę we Wrocławiu

Prezydent Czech Vaclav Klaus rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę we Wrocławiu. Klaus będzie promować swą książkę "Gdzie zaczyna się jutro", zwiedzi stadion, na którym podczas Euro 2012 zagra czeska reprezentacja oraz przejedzie się tramwajem czeskiej produkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Czech Vaclav Klaus rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę we Wrocławiu. Klaus będzie promować swą książkę "Gdzie zaczyna się jutro", zwiedzi stadion, na którym podczas Euro 2012 zagra czeska reprezentacja oraz przejedzie się tramwajem czeskiej produkcji. *

Klaus przyjechał do Wrocławia na zaproszenie prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Jego wizyta ma półprywatny charakter.

Swoją wizytę we Wrocławiu Klaus rozpocznie od spotkania z czytelnikami w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie będzie promował swoją najnowszą książkę "Gdzie zaczyna się jutro".

Książka ta w polskim przekładzie ukazała się nakładem wrocławskiego wydawnictwa Ossolineum. Publikacja jest analizą przebiegu transformacji politycznej i gospodarczej Czechosłowacji, a następnie Republiki Czeskiej, od momentu upadku komunizmu w 1989 r. aż po dzień dzisiejszy.

Jak podaje wydawca szczególne miejsce w książce Klausa zajmują krytyczne rozważania na temat wpływu rozwoju Unii Europejskiej na przyszłość czeskiego społeczeństwa oraz refleksje nad ideami i tendencjami, które w przyszłości będą kształtowały rzeczywistość (m.in. zmierzanie w kierunku "global governance", wzmacnianie pozycji Azji, multikulturalizm, gwałtowny postęp technologii).

Po spotkaniu z czytelnikami Klaus wraz z Dutkiewiczem zwiedzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz wrocławski Rynek. Na zakończenie pierwszego dnia obaj prezydenci - którzy są miłośnikami jazzu - wysłuchają koncertu wrocławskich jazzmanów. Kameralny koncert będzie połączony z uroczystą kolacją.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Miasta we Wrocławiu Paweł Czuma, prezydent Czech drugiego dnia wizyty pojedzie tramwajem czeskiej produkcji wprost na stadion miejski, gdzie podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. czeska reprezentacja rozegra aż trzy mecze. "Liczymy na prawdziwy najazd naszych południowych sąsiadów podczas mistrzostw" - mówił Czuma.

We wtorek czeski prezydent spotka się również z mieszkańcami Wrocławia oraz złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia stanu wojennego w Polsce.

Urodzony w 1941 r. w Pradze Vaclav Klaus w czołówce czeskiej polityki znajduje się od czasu "aksamitnej rewolucji". Był ministrem finansów, premierem, a obecnie - drugą kadencję - prezydentem. Uważany jest za architekta czeskiej transformacji ekonomicznej, a także jednego z twórców bezkonfliktowego podziału Czechosłowacji na dwa suwerenne państwa. (PAP)

umw/ pdo/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz