Notowania

wiadomości
05.06.2012 14:39

Prezydent do uczniów: zasada fair play powinna być realizowana w całym życiu

Zasada fair play to zasada, która powinna być realizowana nie tylko podczas zawodów sportowych, ale w całym życiu - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej gali podsumowującej VI edycję programu "Szkoła bez przemocy".

Podziel się
Dodaj komentarz

Zasada fair play to zasada, która powinna być realizowana nie tylko podczas zawodów sportowych, ale w całym życiu - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej gali podsumowującej VI edycję programu "Szkoła bez przemocy".

Propagowanie idei bezpiecznego kibicowania i zasady fair play było tematem przewodnim tegorocznej edycji programu. Temat został wybrany w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

"Fair play to zasada, która może i powinna być realizowana na boisku, w czasie zawodów sportowych, ale po prostu także i w całym życiu, od szczytów politycznych poczynając, a kończąc na codziennych zajęciach, codziennych działaniach i codziennej konkurencji, w której mierzymy się z trudami życia" - mówił Komorowski do nauczycieli i uczniów zgromadzonych na uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do propagowania tej zasady, a zwłaszcza nauczycielom, którzy wychowując zaszczepiają u uczniów "zasadę życzliwego stosunku do innych, także do konkurentów".

"Myślę, że nam wszystkim zależy na tym by w okresie mistrzostw w piłce nożnej zasada fair play była widoczna wszędzie, i świadczyła dobrze o nas i o Polsce" - podkreślił prezydent.

Wraz z ambasadorami akcji sportowcami: kulomiotem Tomaszem Majewskim i gimnastykiem Leszkiem Blanikiem, a także piłkarzami Wojciechem Szczęsnym i Patrykiem Stępińskim, prezydent podpisał Kodeks Fair Play ułożony przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze.

"Tolerujmy przeciwnika, gdy wygrana nam umyka - przegrana nie powinna psuć atmosfery meczu. Na stadionach i boiskach nie robimy śmieciowiska - nie niszczymy obiektów sportowych. Nie ważne skąd przyjeżdżamy, zawsze dobre zamiary mamy - zaniechanie waśni między miastami przeciwnych drużyn" - tak brzmią pierwsze trzy zasady kodeksu fair play opracowanego przez uczniów.

Podpisując go prezydent zaproponował by do 10 zasad ułożonych przez uczniów dopisać jeszcze jedną, wymyśloną przez niego: "W całym życiu wolę miej - jeśli grasz, to graj fair play".

Kodeks Fair Play ułożony przez uczniów z Zielonej Góry został wybrany spośród około 800 nadesłanych na konkurs. W ramach tegorocznej edycji programu "Szkoła bez przemocy" przeprowadzony został m.in. konkurs na hymn kibica. Wygrali go uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drzewcach (w woj. kujawsko-pomorskim), którzy odśpiewali go na początku uroczystości.

Prezydent wręczył dyplomy 16 nauczycielom, laureatom konkursu "Wychowawca roku". Konkurs ten zorganizowanym został po raz czwarty w ramach programu "Szkoła bez przemocy". Celem konkursu jest podkreślenie wychowawczej roli nauczycieli. Nagrodą dla zwycięzców są granty na łączną kwotę 24 tys. zł na realizację inicjatyw wychowawczych.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej).

Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą. Propaguje wzory zachowania i standardy funkcjonowania szkoły, jako instytucji. W ramach programu organizowane są m.in. specjalne warsztaty dla nauczycieli. W roku szkolnym 2011/2012 do programu zgłosiło się około 5 tys. szkół.

Patronat honorowy nad programem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej programowi patronował prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

dsr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz