Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Estonii od poniedziałku z wizytą w Polsce

0
Podziel się:

Współpraca polsko-estońska w zakresie bezpieczeństwa, polityka UE,
listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego - będą głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i
Estonii Bronisława Komorowskiego i Toomasa Hendrika Ilvesa, który w poniedziałek przybywa z wizytą
do Warszawy.

*Współpraca polsko-estońska w zakresie bezpieczeństwa, polityka UE, listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego - będą głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Estonii Bronisława Komorowskiego i Toomasa Hendrika Ilvesa, który w poniedziałek przybywa z wizytą do Warszawy. *

Obaj przywódcy będą rozmawiać w poniedziałek; we wtorek Ilves weźmie udział w dorocznej naradzie polskich ambasadorów, która będzie dotyczyć m.in. założeń polskiej polityki zagranicznej na lata 2013-2014, sytuacji w UE i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bronisław Komorowski będzie gościł ambasadorów w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że Polskę i Estonię łączą doskonałe relacje polityczne.

"Nie ma w nich żadnych kwestii spornych; współpraca polityczna jest bardzo intensywna, zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zaznaczył. Jak dodał, obaj prezydenci regularnie się spotykają. "Są to bliskie serdeczne, przyjacielskie relacje" - ocenił minister.

Według Sokołowskiego, prezydenci Komorowski i Ilves będą chcieli omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego, sytuację geopolityczną w Europie i na świecie. Istotnym elementem rozmowy obu prezydentów - zaznaczył - będzie ocena rozwoju Partnerstwa Wschodniego i perspektywy powodzenia kolejnego szczytu PW w Wilnie w listopadzie tego roku, ze szczególnym uwzględnieniem podpisania umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina.

Jak dodał minister, podczas spotkania obaj przywódcy poruszą też kwestie związane ze współpracą regionalną. "Tu prezydent Komorowski będzie chciał podkreślić, że szczególnie istotnym wymiarem tej współpracy powinno być bezpieczeństwo energetyczne, głównie w kontekście integracji rynku energii i modernizacji sieci transportowej w celu poprawy konkurencyjności obu gospodarek" - mówił Sokołowski.

Przypomniał, że w 2014 r Estonia będzie koordynatorem współpracy krajów bałtyckich oraz bałtycko-nordyckich.

Sokołowski poinformował, że prezydent Komorowski jest także żywo zainteresowany estońskimi doświadczeniami wynikającymi z obecności tego kraju w strefie euro, "obecnie w czasie kryzysu". "Warto wsłuchiwać się w głosy estońskich polityków, gdy mówią o swoich doświadczeniach, zarówno w dostosowaniu się do kryteriów wejścia do strefy euro, samego procesu akcesji jak i - przede wszystkim - doświadczeń w obecności w tej strefie" - podkreślił minister.

Toomas Ilves rozpocznie swą wizytę od odsłonięcia - wspólnie z Bronisławem Komorowskim - tablicy poświęconej generałowi Johanowi Laidonerowi w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To wydarzenie będzie odpowiedzią na symboliczny gest z marca 2011 roku, gdy prezydenci Polski i Estonii odsłonili tablicę poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu w Muzeum Wojny w Viimsi pod Talinnem, dedykowanym Laidonerowi.

Jak czytamy w informacji Muzeum Józefa Piłsudskiego przekazanej PAP, generał Laidoner (1884-1953) był wybitnym estońskim mężem stanu, długoletnim dowódcą estońskich sił zbrojnych, a także wielkiemu przyjacielem Polski i Polaków.

Zainicjował polsko-estońską współpracę wojskową i stanowił estoński symbol walki o niepodległość. W okresie międzywojennym był honorowym prezesem Towarzystwa Estonia-Polska, został odznaczony polskimi orderami Virtuti Militari, Polonia Restituta oraz Orderem Orła Białego. W Polsce zasłynął tym, że umożliwił brawurową ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", internowanego we wrześniu 1939 r w porcie w Tallinie, po napaści ZSRR na Polskę.

"To ciekawa wizyta - bo z jednej strony zakładająca symboliczny gest w postaci obecności obu prezydentów w Sulejówku i poświęcenie tablicy poświęconej rodzajowi ikony estońskiej niepodległości - generałowi Laidonerowi, ale równocześnie posiadająca bardzo gęstą agendę rozmów dotyczących współczesnej współpracy polsko-estońskiej w kilku wymiarach: bezpieczeństwa, polityki europejskiej i bardzo ważnego wymiaru - polityki wschodniej" - podkreślił Sokołowski. (PAP)

wni/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)