Notowania

prezydent
04.05.2009 15:34

Prezydent Gdańska apeluje do "S" o nieorganizowanie manifestacji podczas uroczystości 4 czerwca

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował w poniedziałek do Solidarności o nieorganizowanie manifestacji podczas gdańskich uroczystości związanych z obchodami 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował w poniedziałek do Solidarności o nieorganizowanie manifestacji podczas gdańskich uroczystości związanych z obchodami 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej.

4 czerwca na Placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, planowane jest spotkanie szefów rządów wielu państw z młodzieżą. Na ten sam dzień w tym miejscu związek zapowiedział manifestacje w obronie stoczni i "wszystkich ludzi, którzy są zwalniani".

Wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności Karol Guzikiewicz podkreślił, że "stoczniowcy nie są przeciwni organizowaniu w mieście takich uroczystości, ale powinny one się odbyć w innym miejscu".

"Pomnik Poległych Stoczniowców to jest pomnik 10 mln Polaków, którzy walczyli o wolność i w sytuacji gdy niepewny jest los polskich stoczniowców, nie wolno robić spotów politycznych w tym miejscu trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Ten dzień jest i będzie naszym świętem a politycy, którzy chcą robić kampanię wyborczą, niech robią to w innym miejscu Gdańska" - dodał Guzikiewicz.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami "S" ze stoczni w Gdańsku i Zarządu Regionu gdańskiego związku, prezydent powiedział, że "szanuje i rozumie żądania i rozgoryczenie stoczniowców, ale prosi ich o rozważenie rezygnacji z manifestacji w tym dniu".

"Chciałbym żebyśmy pokazali wspólny narodowy sukces, jakim było pokojowe przejście od systemu totalitarnego do systemu demokratycznego" - podkreślił.

Adamowicz powiedział dziennikarzom, że najbardziej obawia się, że "uroczystość w Gdańsku może być w ogóle odwołana i miasto na tym straci". Jednocześnie prezydent wyraził wątpliwość, czy "rzeczywiście chodzi o obronę stoczni czy o politykę".

Zdaniem Adamowicza, "nikt poważny nie podejmie się organizacji imprezy politycznej o dużym europejskim wymiarze, gdy obok będą palone opony i przerywane barierki". Jak przyznał, przeraziły go publiczne wypowiedzi stoczniowców zapowiadających, że "w Gdańsku poleje się krew".

Ostateczną decyzję w sprawie manifestacji na Placu Solidarności w Gdańsku mają podjąć władze związku w połowie maja.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego "S", Krzysztof Dośla powiedział , że "jeżeli dojdzie do manifestacji, to związek będzie robił wszystko, aby miała ona charakter pokojowy".

Tymczasem przewodniczący stoczniowej "S", Roman Gałęzewski powiedział w poniedziałek, że "związkowcy nie zamierzają rezygnować z demonstracji".

W związku z sytuacją w stoczni w Gdańsku Adamowicz spotkał się z przedstawicielami "S" regionu gdańskiego i stoczni. Prezydent poinformował, że "wbrew kłamstwom powtarzanym przez niektórych działaczy "S", miasto pomaga zakładowi". Dodał, że "realna pomoc miasta dla stoczni wynosi ponad 10 mln zł a kolejne 2,5 miliona może być umorzone".

Protest stoczniowców jest reakcją na krytyczne informacje z Komisji Europejskiej w sprawie planu restrukturyzacji zakładu. Właściciel stoczni, ISD opracowuje suplement tego planu. Jeśli Bruksela go odrzuci, stoczni Gdańsk grozi bankructwo. (PAP)

bls/ par/ jra/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz