Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Islandii obiecuje: Oddamy pieniądze

0
Podziel się

Chodzi o miliardy euro które Brytyjczycy i Holendrzy stracili w islandzkich bankach.

Prezydent Islandii obiecuje: Oddamy pieniądze
(PAP/EPA)
bEgADKTF

Islandia zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, związanych ze stratami poniesionymi przez obywateli tych krajów wskutek kryzysu w islandzkiej bankowości - powiedział na antenie telewizji BBC prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson.

We wtorek prezydent Grimssonzawetował przyjętą pod koniec grudnia przez parlament ustawę, na mocy której Reykjavik miał zwrócić rządom w Londynie i Hadze 3,8 mld euro. Taką sumę wypłaciły one wcześniej swoim obywatelom tytułem odszkodowania za oszczędności utracone wskutek bankructwa Icesave, internetowego ramienia banku Landsbanki.

Decyzja islandzkiego prezydenta oznacza, że w kwestii kontrowersyjnej ustawy przeprowadzone zostanie ogólnokrajowe referendum. Najprawdopodobniej odbędzie się ono w lutym. Jeśli do tego czasu nastroje Islandczyków się nie zmienią, ustawa zostanie odrzucona. Ostatnie sondaże wskazują bowiem, żewiększość z nich nie chce ponosić odpowiedzialności za błędy prywatnego banku.

bEgADKTH

Islandczycy nie chcą płacić za zadłużenie banków:

Po wecie prezydenta agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Islandii do poziomu _ śmieciowego _. Z Brukseli zaczęły z kolei napływać sygnały, że to, jak sprawa rekompensat za plajtę Icesave zostanie rozwiązana, będzie miało znaczenie dla oceny złożonego przez Reykjavik w lipcu zeszłego roku wniosku o członkostwo w UE.

_ - Pogląd, że nie będziemy honorowali naszych zobowiązań jest błędny _ - oświadczył jednak na antenie BBC prezydent Grimsson. _ - Zdecydowałem jedynie, aby pozwolić Islandczykom wypowiedzieć w tej kwestii ostatnie słowo w referendum, co jest zgodne z naszymi demokratycznymi zasadami _ - dodał. Nie powiedział jednak, co się stanie, jeśli w referendum ustawa zostanie odrzucona.

bEgADKUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)