Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: jest gigantyczna pozytywna zmiana w wojsku

0
Podziel się:

Jest gigantyczna pozytywna zmiana w wojsku - ocenił prezydent Bronisław
Komorowski, który w piątek uczestniczył w odprawie kierowniczej kadry MON. Dodał, że poziom
wydatków na modernizację armii, choć wysoki, powinien dalej rosnąć. Szef MON informował o zmianach
w armii.

Jest gigantyczna pozytywna zmiana w wojsku - ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek uczestniczył w odprawie kierowniczej kadry MON. Dodał, że poziom wydatków na modernizację armii, choć wysoki, powinien dalej rosnąć. Szef MON informował o zmianach w armii.

Przez kilka godzin politycy i wojskowi debatowali w piątek za zamkniętymi drzwiami o wyzwaniach stojących przed armią. Z udziałem prezydenta, ministra obrony, szefa BBN i dowódców odbyła się w stolicy doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych.

"Jest gigantyczna pozytywna zmiana, jeśli chodzi zarówno o poziom modernizacji Sił Zbrojnych, jak i posiadane przez nie umiejętności, możliwości" - mówił prezydent.

Komorowski wspominał czasy, gdy tzw. wydatki majątkowe, których istotną część stanowiły wydatki na modernizację, sięgały 12 proc. budżetu MON. Dodał, że obecnie ten poziom to 22 proc. "To jest naprawdę imponujący postęp, ale w moim przekonaniu niezamykający kwestii istotnej, jaką jest dalsze reformowanie Sił Zbrojnych" - podkreślił prezydent.

"W związku z tym przedstawiłem dzisiaj kierowniczej kadrze wojska moją opinię w kwestii konieczności pogłębienia reform modernizujących Siły Zbrojne tak, aby osiągnąć poziom wydatków na modernizację techniczną zbliżony do tego, który występuje w liczących się krajach NATO-wskich, tj. co najmniej 25 do 30 procent" - zaznaczył prezydent.

Dodał, że podczas odprawy miał okazję usłyszeć "opinię o przyszłych zadaniach Sił Zbrojnych". "Z satysfakcją odnotowuję to, że Siły Zbrojne rzeczywiście mają coraz większe realne możliwości" - podkreślił Komorowski.

Natomiast szef MON Bogdan Klich chwalił się reformami przeprowadzanymi w wojsku. "Miałem okazję poinformować pana prezydenta o tym, że przedostatni rozdział reformy naszej armii został zamknięty w tym tygodniu poprzez wydanie ostatniego etatu, czyli ustanowienie takiej struktury Sił Zbrojnych, jaka została zaprojektowana przed dwoma laty z początkiem 2009 roku" - powiedział Klich. Etaty określają strukturę organizacyjną jednostek i podległość ich poszczególnych ogniw.

Szef MON przekonywał, że to ważny proces, ponieważ wszystkie komórki MON i wojska mają obecnie precyzyjnie określoną strukturę, m.in. wiedzą, ilu będą miały pracowników i żołnierzy.

"Przed Sztabem Generalnym, przed dowództwami naszych jednostek ostatni rozdział, tzn. wyznaczenia na te stanowiska tych, którzy jeszcze nie zostali wyznaczeni, a to ponad 30 tys. żołnierzy. To jest proces przewidziany do końca tego roku" - dodał Klich.

Szef MON powiedział też, że poinformował prezydenta o zmianach, jakie zaszły w "systemach towarzyszących wojsku", w tym w systemie żywienia żołnierzy, którego reforma została zamknięta w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział Klich, rozmowy dotyczyły także zaangażowania w Afganistanie i w innych misjach zagranicznych, modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz budżetu MON.

Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch zameldował prezydentowi o zadaniach, jakie wojsko zrealizowało w ub.r., i głównych celach w 2011 r.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie wręczono wyróżnienia dla 10 oddziałów i instytucji wojskowych, w tym dla Polskiego Kontyngentu w Afganistanie.

Oprócz prezydenta Komorowskiego, kierownictwa MON i najwyższych dowódców Sił Zbrojnych, w pierwszej części spotkania wzięli też udział parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz państwowych. Pojawili się m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, szef BBN Stanisław Koziej oraz posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Spotkanie zakończy się późnym popołudniem.

Piątkowa doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP była pierwszą po katastrofie smoleńskiej, w której straciło życie wielu uczestników ubiegłorocznego spotkania - m.in. prezydent Lech Kaczyński, szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych i wiceszef MON Stanisław Komorowski.(PAP)

ral/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)