Notowania

rosja
07.09.2010 12:24

Prezydent Kazachstanu chce odwracać bieg rzek

Nursułtan Nazarbajew chce w ten sposób walczyć z suszą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował, by skierować bieg syberyjskich rzek na południe i w ten sposób walczyć z suszą.

_ - Powinniśmy przypomnieć sobie o projekcie odwrócenia biegu syberyjskich rzek w stronę regionów na południu Rosji i Kazachstanu _ - oświadczył Nazarbajew._ - Chodzi o ważny problem zaopatrzenia w wodę w Azji Środkowej _ - przekonywał.

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediwe, który był uczestnikiem spotkania ubolewał nad pogorszeniem się stanu systemu irygacyjnego zbudowanego za czasu Związku Radzieckiego._ - Należałoby go odbudować. Jesteśmy gotowi rozmawiać na temat różnych pomysłów, w tym również tych, które zostały zamrożone _ - odpowiedział Miedwiediew.

Radzieccy naukowcy od lat 30. rozwijali programy przewidujące odwrócenie biegu olbrzymich syberyjskich rzek jak Lena, Ob, Jenisej wpadających do oceanu na północy Rosji, w kierunku zamieszkanych obszarów Azji Środkowej na południu.

Plany, porzucone przez Michaiła Gorbaczowa pod koniec lat 80., są nadal popierane przez wpływowych polityków, jak mer Moskwy Jurij Łużkow. Na początku lat 60. radzieckie władze zrealizowały m.in. projekt przekierowania wód Amu-darii w Uzbekistanie i Syr-darii w Kazachstanie, by zirygować okoliczne ziemie i rozwinąć plantacje bawełny. Doprowadziło to do wysychania Jeziora Aralskiego, które rzeki te zasilały.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kazachstan wskazuje "Lidera Narodu" ]( http://news.money.pl/artykul/kazachstan;wskazuje;lidera;narodu,104,0,632680.html )
* [ Rosja i Kazachstan utworzą unię celną ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;i;kazachstan;utworza;unie;celna,27,0,626459.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz