Notowania

bronisław komorowski
22.08.2010 13:36

Prezydent Komorowski protektorem polskich harcerzy

W zlocie w Krakowie udział bierze 8 tys. harcerzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W jubileuszowym zlocie w Krakowie udział bierze 8 tysięcy harcerzy. Najbardziej zasłużonych odznaczył prezydent Bronisław Komorowski; przyjął też protektorat nad Związkiem Harcerstwa Polskiego. W czasie mszy św. kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do krzyża ustawionego przez harcerzy po katastrofie smoleńskiej.

W czasie mszy św. odprawionej przed katedrą wawelską kard. Dziwisz przypomniał, że to harcerze w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej organizowali czuwanie i modlitwę na Krakowskim Przedmieściu, _ stając się kustoszami tysięcy zniczy i świateł i stawiając tam krzyż _. Kardynał powiedział, że wtedy harcerze dali wszystkim wspaniałe świadectwo wiary i wrażliwości.

W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że krzyż, który harcerze postawili na Krakowskim Przedmieściu, powinien jednoczyć Polaków na modlitwie w kościele św. Anny._ _.

W czasie uroczystości na Wawelu prezydent Komorowski podkreślał, że harcerstwo sprawdza się codziennie jako szkoła przyszłych elit państwa polskiego; kształtuje te postawy, które są przydatne nie tylko w historii, ale także współcześnie i w przyszłości.

Komorowski powiedział, że z radością przyjmuje propozycję objęcia protektoratu nad ZHP. _ - Dla mnie jest to źródłem wzruszenia, dumy i honoru, że mogę stanąć w szeregu polskich prezydentów, także Naczelnika Państwa, który od zarania niepodległości stali zawsze razem z harcerzami, doceniając ich wkład w budowę państwa, walkę o wolność, ale także ich wkład w system wychowawczy kształtujący naród _ - powiedział Komorowski.

Zaakcentował, że wzorem naczelnika Piłsudskiego, który docenił wkład harcerstwa w odzyskanie niepodległości, ale także prezydentów powojennych, może również obiecać szczególną troskę o to, aby _ ruch harcerski nie tylko podczas jubileuszu, ale także na co dzień mógł korzystać z opieki, pomocy i wsparcia także głowy państwa _.

Komorowski podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim był instruktorem harcerskim i organizatorem turystyki pieszej i kajakowej. W harcerstwie poznał swoją żonę Annę. Podczas kampanii prezydenckiej oboje wielokrotnie mówili o swoich związkach z harcerstwem. _ Jak już się zostało harcerzem, to na całe życie, nie tylko dlatego, że ma się żonę harcerkę _ - mówił prezydent.

Rolę ruchu harcerskiego w kształtowaniu postaw patriotycznych podkreślał też uczestniczący w niedzielnym jubileuszu prezes NBP Marek Belka. Przekazał on harcerzom uczestniczącym w zlocie okolicznościowe monety wypuszczone przez NBP z okazji harcerskiego jubileuszu. - _ Harcerstwo to nie teoria, to działanie _ - powiedział Belka.

Honorowy protektorat nad ZHP objęli wcześniej prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, nawiązując do przedwojennej tradycji, gdy protektorat ten sprawowali marszałek Józef Piłsudski, prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Podczas wojny prezydenci na uchodźstwie również byli protektorami ZHP działającego poza granicami kraju. Lech Kaczyński zdecydował o przyjęciu protektoratu nie tylko nad ZHP, ale też nad pozostałymi organizacjami harcerskimi w kraju.

Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz