Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Komorowski rozmawiał z premierem Mołdawii

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek wieczorem z
premierem Mołdawii Iurie Leancą. Komorowski zapewnił szefa mołdawskiego rządu, że Polska
niezmiennie wspiera jego kraj na drodze do parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE.

bErhRuCt

*Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek wieczorem z premierem Mołdawii Iurie Leancą. Komorowski zapewnił szefa mołdawskiego rządu, że Polska niezmiennie wspiera jego kraj na drodze do parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE. *

Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, Komorowski zapewnił mołdawskiego premiera, że "Polska niezmiennie wspiera Mołdawię na drodze do parafowania umowy stowarzyszeniowej podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie".

Komorowski zapewnił też o wsparciu dla Mołdawii we wdrożeniu liberalizacji wizowej, tak by Mołdawia mogła być zaproszona do rozpoczęcia rozmów o ruchu bezwizowym z UE.

bErhRuCv

W rozmowie z Leancą prezydent Polski wyraził także satysfakcję, że Mołdawii "udało się przezwyciężyć kryzys, uniknąć wcześniejszych wyborów oraz zapewnić kontynuację proeuropejskiego kierunku polityki zagranicznej".

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować: Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ostrzegł Mołdawię przed negatywnymi skutkami integracji z UE, co mogłoby, jego zdaniem, doprowadzić do wzrostu cen dostaw rosyjskiego gazu. Mołdawia zapowiedziała jednak w zeszłym tygodniu, że nie zamierza ulegać rosyjskim pogróżkom.(PAP)

ajg/ mok/ mag/

bErhRuCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)