Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski: uczelnie muszą wykazać się odwagą we wprowadzaniu reformy

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły z inauguracji na UJ
#

# dochodzą szczegóły z inauguracji na UJ #

01.10. Kraków (PAP) - O odwagę we wprowadzaniu w życie reformy szkolnictwa wyższego zaapelował w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prezydent podkreślił, że zmiany dają szansę na podniesienie poziomu nauczania oraz wzrost konkurencyjności polskich uczelni.

Naukę na UJ rozpoczyna na wszystkich stopniach i typach studiów ponad 50 tys. osób.

"Ten rok, który się rozpoczyna jest rokiem szczególnym. Rokiem, w którym będziemy razem stawali przed wyzwaniem wprowadzenia nowych reguł. Nowych reguł otwierających nowe, lepsze perspektywy dla nauki w Polsce" - mówił do zgromadzonych w Auditorium Maximum Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że w Europie działa obecnie ponad 4 tys. uczelni, rośnie też liczba uczelni wyższych w Polsce.

Jego zdaniem "dobrym fundamentem działania na rzecz podniesienia poziomu edukacji w Polsce" jest przeprowadzana w paru etapach poważna reforma nauki. "Mam świadomość, że są sprawy, które budzą emocje i wątpliwości. Ale chciałby podkreślić, że to rozwiązanie systemowe promuje jakość w nauce i nauczaniu na wyższych uczelniach i przygotowuje w większym stopniu do konkurowania w ramach tych czterech tysięcy uczelni w Europie" - zaznaczył prezydent.

Bronisław Komorowski mówił, że konkurencyjność oznacza także konkurowanie o studenta, wśród wyzwań stojących przed polskimi uczelniami wymienił starania o zwiększenie liczby studentów - obcokrajowców. Jak podał, obecnie obcokrajowcy na naszych uczelniach stanowią ledwie 0,6 proc. ogółu studentów, podczas gdy w Niemczech - 30 proc. "To jest sygnał, jak wielkie zadanie nas czeka" - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent dodał, że nakłady budżetu państwa na naukę w Polsce wzrosły z 3 mld w 2006 r. do 5 mld zł w 2011 r., a do tych kwot należy dodać także środki z funduszy UE.

"Uczelnie to nie tylko ośrodki nauki, to także ośrodki kształtujące postawy młodego pokolenia wobec Polski, wobec świata i Europy" - mówił Komorowski dziękując za apel rektora UJ prof. Karola Musioła o udział w wyborach 9 października.

"Jestem przekonany, że młodzi Polacy, studenci, przyszła elita narodu polskiego doskonale rozumieją, jak wiele jest do zrobienia i jak wiele będzie zależało od tego, kto będzie Polską rządził i kto będzie współdecydował poprzez kartę wyborczą o tym, kto ma ponosić odpowiedzialność za Polskę, ponosić odpowiedzialność także za rozwój polskiej nauki, polskich uczelni szkół wyższych" - powiedział prezydent.

Rektor UJ prof. Karol Musioł w swoim wystąpieniu podkreślił, że najstarsza polska uczelnia wciąż się rozwija i rozbudowuje swoją infrastrukturę. "To, że możemy tak intensywnie rozwijać Uniwersytet w demokratycznym i wolnym kraju, będącym członkiem Unii Europejskiej, nie zostało nam przez nikogo dane. Tę możliwość Polacy wywalczyli sami" - mówił.

Jak podkreślił rektor "dziś walka o wolną, demokratyczną, dostatnią i przyjazną obywatelom Polskę odbywa się również przy urnach wyborczych". "To o takich wyborach marzyliśmy wtedy, gdy wybory w Polsce na określenie mianem +wolnych+ nie zasługiwały. Dlatego zwracam się do wszystkich studentów i pracowników z apelem o udział w wyborach 9 października" - powiedział.

Podczas inauguracji prezydent Komorowski kilkunastu osobom wręczył odznaczenia państwowe za wybitne osiągnięcia dla nauki i szkolnictwa wyższego. Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: prezes PAU prof. Andrzej Białas i rektor UJ prof. Karol Musioł. Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski dostali: prof. Jan Woleński, prof. Marek Jarnicki, prof. Kalina Kawecka - Jaszcz, prof. Stanisław Majewski, prof. Wiesław Pleśniak, a kilkanaście osób uhonorowano Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Za wybitne osiągnięcia naukowe rektor UJ wyróżnił Laurami Jagiellońskimi: prof. Andrzeja Świątkowskiego (Wydział Prawa i Administracji), prof. Ryszarda Korbuta (CM Wydział Lekarski) i prof. Mariana Mrozka (Wydział Matematyki i Informatyki). Medal Merentibus otrzymał prof. Michael Marberger z Uniwersytetu w Wiedniu, a odznakę "Zasłużony dla UJ" Elżbieta Penderecka.

Uroczyste otwarcie roku akademickiego poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny, którą odprawił kard. Stanisław Dziwisz oraz pochód profesorów z najstarszego, średniowiecznego budynku UJ - Collegium Maius.

Podobnie jak rok temu przed Auditorium Maximum pikietowali działacze Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" protestując przeciw wchodzącej w życie reformie szkolnictwa wyższego. Związkowcy domagają się wyższych płac dla pracowników akademickich i dotacji na badania naukowe. W sobotę przynieśli ze sobą transparenty: "Stop pozornym reformom", "Stop dyskryminacji nauki i środowiska akademickiego", "Dość BARBARY - zacji nauki i uczelni", "Precz z cenzurą w mediach".

"Protestujemy przeciwko niskim nakładom na badania naukowe i rozwojowe. Polska znacząco odbiega od innych krajów Europy. Nakłady w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca to ok. 30 euro rocznie, średnio w Europie 150, w Szwecji ok. 300. Nie to, że przegrywamy wyścig cywilizacyjny, my w nim nie bierzemy udziału" - mówił PAP prof. Edward Malec, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".(PAP)

wos/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)