Notowania

wiadomości
17.10.2013 16:25

Prezydent Krakowa został kawalerem Legii Honorowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został kawalerem Legii Honorowej. Najwyższe francuskie odznaczeniem wręczył mu w czwartek ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został kawalerem Legii Honorowej. Najwyższe francuskie odznaczeniem wręczył mu w czwartek ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

"Francja zawsze zajmowała ważne miejsce w pana wizji świata. To właśnie w naszym kraju opublikowana została pańska rozprawa doktorska, zakazana wówczas w Polsce przez cenzurę. Niezłomnie wspierał pan działania Konsulatu Generalnego Francji i Instytutu Francuskiego. Rozwijał współpracę z samorządami francuskich miast - Orleanu i Bordeaux" - mówił ambasador Buhler. Przypomniał, że Uniwersytet Monteskiusza w Bordeaux przyznał prof. Majchrowskiemu doktorat honoris causa.

Ambasador podkreślił, że Kraków zawsze był miastem gościnnym i otwartym na świat, a dzięki promocji prowadzonej w ostatnich latach otworzył się na świat jeszcze bardziej. "Za to wszystko, czego pan dokonał na rzecz pogłębiania stosunków francusko-polskich, za to, czego pan jeszcze dokona, Francja mianuje pana kawalerem orderu Legii Honorowej" - powiedział Pierre Buhler.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, a także krakowscy dyplomaci.

"Przyznaną mi dziś Legię Honorową traktuję jako odznaczenie dla Krakowa. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim osobom, które swoją działalnością przyczyniają się do pogłębienia współpracy pomiędzy Francją a naszym miastem" - powiedział Majchrowski.

Ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 r. Order Legii Honorowej jest najwyższym francuskim odznaczeniem, nadawanym wybitnym osobistościom, także cudzoziemcom, wojskowym, jak i cywilom. Przyznawane jest za zasługi oddane Francji m.in. w dziedzinie wojskowości, kultury i nauki.

Po roku 1989 Legię Honorową otrzymali m.in. Jacek Kuroń, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Marek Edelman, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Borusewicz i Adam D. Rotfeld. Order ma postać medalu pokrytego białą emalią, noszonego na czerwonej wstędze; składa się obecnie z następujących klas: Krzyż Wielki, Wielki Oficer, Komandor, Oficer, Kawaler.

66-letni Majchrowski ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1988 r. posiada tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ. W 2001 r. został wybrany na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu, przez dwie kadencje był sędzią tego Trybunału.

W 2002 r. został pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich i od tego czasu pełni ten urząd. Jest autorem książek o II RP i ugrupowaniach prawicowych m.in. "Silni, zwarci, gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego", "Pierwsza Kompania Kadrowa", "Ugrupowania monarchistyczne w latach II RP". Napisał także biografię generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.(PAP)

wos/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz