Notowania

wiadomości
25.10.2013 12:56

Prezydent Litwy oczekuje podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała w piątek w Brukseli, że oczekuje podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała w piątek w Brukseli, że oczekuje podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada.

"Oczekujemy, że będziemy mogli podpisać umowę z Ukrainą, bo Ukraina (parlament tego kraju - PAP) jest gotowa głosować w listopadzie nad potrzebnymi ustawami" - oświadczyła Grybauskaite przed rozpoczęciem obrad w drugim dniu szczytu UE.

Przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, w tym szanse na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem, są jednym z tematów obrad przywódców państw UE. Mają oni ponownie podkreślić konieczność spełnienia przez Ukrainę wszystkich postawionych przez Unię warunków stowarzyszenia. Najtrudniejszym z nich jest rozwiązanie sprawy byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, odbywającej karę więzienia. UE uważa, że Tymoszenko jest za kratkami z powodów politycznych i domaga się jej uwolnienia.

Prawdopodobnym rozwiązaniem problemu jest przyjęcie przez parlament Ukrainy ustawy umożliwiającej leczenie więźniów za granicą i zgoda władz w Kijowie na wyjazd cierpiącej na schorzenie kręgosłupa Tymoszenko na operację i terapię do Niemiec. Nie oznaczałoby to jednak ułaskawienia opozycyjnej polityk, a jedynie zawieszenie siedmioletniej kary więzienia na czas terapii.

Nad ustawą Rada Najwyższa Ukrainy miałaby głosować na posiedzeniu, które rozpocznie się 5 listopada.

Z piątkowej wypowiedzi Grybauskaite, której kraj pełni obecnie przewodnictwo w UE, wynika, że przyjęcie takiej ustawy wystarczyłoby, aby UE uznała, iż Kijów spełnił warunki stowarzyszenia. Nie jest jednak pewne, czy wszystkie kraje UE, a także sama Tymoszenko, podzielają takie stanowisko. Szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt oświadczył w tym tygodniu, że zawieszenie wyroku dla Tymoszenko, a potem zażądanie jej powrotu do więzienia na Ukrainie, byłoby "obejściem" unijnych warunków, a nie rozwiązaniem problemu wybiórczego stosowania prawa.

Pytany o to w czwartek wieczorem szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że należy skoncentrować się na rozwiązaniu, które będzie "humanitarne". Przypomniał, że nad rozwiązaniem sprawy Tymoszenko pracują wysłannicy PE na Ukrainę, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były szef europarlamentu Pat Cox. "Wysłaliśmy tę misję nie po to, by dokonywała politycznych ocen, ale by znaleźć humanitarne rozwiązanie (problemu Tymoszenko - PAP). Mam nadzieję, że Julia Tymoszenko będzie mogła opuścić kraj i udać się na leczenie do Niemiec" - oświadczył Schulz.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz