Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Litwy przyjedzie do Warszawy 11 listopada

0
Podziel się

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w poniedziałek przyjedzie do Warszawy,
gdzie weźmie udział w obchodach 95. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości. Szczegóły
wizyty prezydenci omówili podczas rozmowy telefonicznej - poinformowała w piątek służba prasowa
prezydent Litwy.

bErmbtNh

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w poniedziałek przyjedzie do Warszawy, gdzie weźmie udział w obchodach 95. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości. Szczegóły wizyty prezydenci omówili podczas rozmowy telefonicznej - poinformowała w piątek służba prasowa prezydent Litwy.

W Warszawie przewidziane jest też dwustronne spotkanie prezydentów, podczas którego zamierzają omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a także przygotowania do wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który się odbędzie w dniach 28-29 listopada.

W ubiegłym roku prezydent Grybauskaite złamała kilkuletnią tradycję i nie wzięła udziału w warszawskich obchodach Święta Niepodległości Polski. Swoją nieobecność tłumaczyła "pilnymi kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną". W kwietniu ubiegłego roku prezydent nie przyjechała do Warszawy na spotkanie przywódców Polski i państw bałtyckich, na którym omawiano sprawy bezpieczeństwa.

bErmbtNj

Przed rokiem między Wilnem a Warszawą utrzymywały się napięte stosunki z powodu różnej oceny sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Polacy na Litwie krytykowali i dotychczas krytykują ustawę o oświacie, która w ich ocenie zagraża polskiemu szkolnictwu w tym kraju, domagają się oryginalnej pisowni ich nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic. Tymczasem litewskie władze obawiają się, że wszystko to może zagrozić tożsamości narodowej Litwinów.

Przed rokiem, w związku napiętą sytuacją, Grybauskate zapowiedziała przerwę w - jak to określiła - "fasadowych" spotkaniach dwustronnych; wyraziła opinię, że lepiej zrobić przerwę w stosunkach polsko-litewskich niż naprawiać to, czego się naprawić nie da.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/ ura/

bErmbtNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)